czwartek 31.08.2023
Plakat informacyjny

Wczoraj (30.08) na jarosławskim rynku odbyła się akcja profilaktyczna pn. „Głos przeciwko przemocy w rodzinie”, której celem było zwrócenie uwagi na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu już po raz czwarty realizuje program „Trampolina – głos przeciwko przemocy w rodzinie”, którego celem jest pomaganie dzieciom i młodzieży uwikłanej w przemoc w rodzinie. Wczorajszy happening miał charakter profilaktyczny, uwrażliwiający społeczność lokalną na zjawisko przemocy domowej, można było skorzystać z porad ekspertów wielu dziedzin, licznych atrakcji plenerowych, a także spotkań terapeutycznych. Wszystkie atrakcje były bezpłatne.

Do wczorajszej akcji dołączyli: Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych.

W imprezie plenerowej udział wzięli również: sklep E'Leclerc i firma Grafix z marką happy color, którzy zorganizowali konkurs plastyczny i ufundowali atrakcyjne nagrody dla dzieci, Apilandia Pasieka Łysoń, Klasykowisko oraz Nadleśnictwo Jarosław oraz Akademia Jaskółki z atrakcjami dla dzieci w postaci dmuchańców, malowania twarzy, waty cukrowej, popcornu, plecienia warkoczyków  i robienia tatuaży.

W wydarzeniu udział wziął zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

Więcej zdjęć na profilu FB

Każdy z nas może doświadczać przemocy w rodzinie, pamiętajmy, że to nie my, a osoba która stosuje przemoc jest odpowiedzialna za swoje zachowanie!

Najczęściej stosowanymi formami przemocy są: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna i emocjonalna, przemoc seksualna, przemoc ekonomiczna oraz zaniedbanie.

Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem, możesz zgłosić ten fakt pracownikowi socjalnemu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

Pracownicy socjalni, w celu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, podejmują interdyscyplinarną współpracę z innymi instytucjami tj. innymi jednostkami pomocy społecznej, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policją, Oświatą, Ochroną Zdrowia a także organizacjami pozarządowymi (czyli np. sądami, kuratorami sądowymi, szkołami, przedszkolami, żłobkami, świetlicami, służbą zdrowia, policją, prokuraturą).

Szybka reakcja umożliwi ochronę, wszczęcie odpowiednich procedur oraz zabezpieczenie dowodów zdarzenia, dlatego pamiętaj – w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia bezzwłocznie powiadom Policję (997, 112) i prokuraturę!!

Dbajmy o siebie i swoją rodzinę!