piątek 1.09.2023
Uczestnicy jarosławskich obchodów pamięci Ofiar II wojny światowej
Uczestnicy jarosławskich obchodów pamięci Ofiar II wojny światowej

O godz. 4.45 pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Jarosławiu zapłonął symboliczny znicz. Tak rozpoczęliśmy miejskie obchody poświęcone pamięci ofiar II wojny światowej.

W południe odbyła się oficjalna część obchodów, podczas której nie zabrakło odpowiedniego wyeksponowania symboli narodowych, apelu pamięci, salwy honorowej czy symbolicznego złożenia kwiatów pod pomnikiem. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, społeczności szkolnych, jak również mieszkańcy Jarosławia.

Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz, który mówił m.in.: 

„(…) Jarosław położony przy granicy wschodniej bardzo szybko znalazł się w obliczu działań wojennych. Wojna ze swoim okrucieństwem dotarła do naszego miasta już 4 września 1939 roku, gdy naziści zbombardowali stację kolejową. W kolejnych dniach naloty bombowe prowadzone były regularnie i od 10 września 1939 r. zaczęła się regularna okupacja Jarosławia.(…) Warto przypomnieć, że opór mieszkańców, ryzykowanie życia swojego, swoich rodzin, sąsiadów w imię wolności i sprzeciwu wobec okupantów odgrywały bardzo istotną rolę zwłaszcza wśród jarosławskiej młodzieży. To uczniowie szkół średnich angażowali się w ruch oporu, a ich nazwiska znamy z kart naszej lokalnej historii: Czesława Puzon pseudonim Baśka, bracia Zbyszek i Kazimierz Kopeć, bracia Roman i Jan Prośbowie, uczniowie szkoły budowlanej, którzy zostali aresztowani przez jarosławski oddział gestapo i wywiezieni pierwszym transportem do obozu w Auschwitz, błogosławiony ojciec Michał Czartoryski - jarosławianin, patron naszego miasta, który heroicznie oddał życie w powstaniu warszawskim jako kapelan chorych szpitala na Powiślu. To tylko nieliczne nazwiska… Czy o nich na co dzień pamiętamy? Czy jesteśmy wdzięczni za hart ducha, odwagę i waleczność? (…)”.

Warto pamiętać również o tym, że Pomnik Walk i Męczeństwa w naszym mieście został ufundowany przez społeczeństwo w 1966 roku, a jego autorem jest Edward Kieferling.

Więcej zdjęć na profilu Facebook - Urząd Miasta Jarosławia

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...