poniedziałek 11.09.2023

Już po raz jedenasty Jarosław włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. 9 września br. w pięknej scenerii Rynku fragmenty „Nad Niemnem" odczytał m.in. zastępca burmistrza, Dariusz Tracz. Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała atmosfera. Było też wytwornie dzięki stylizacjom z epoki.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko odczytać ulubione fragmenty powieści, ale też wysłuchać ciekawostek z biografii Elizy Orzeszkowej oraz wspólnie zaśpiewać fragment utworu pojawiającego się na kartach „Nad Niemnem".

W sobotnie przedpołudnie fragmenty lektury narodowej odczytali m.in. zastępca burmistrza miasta Dariusz Tracz, Anna Huk - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, Magdalena Cisek-Skiba - radna Rady Miasta Jarosławia, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska - dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, aktorzy teatru Baccalaureus, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża, uczniowie i nauczyciele szkół oraz miłośnicy polskiej literatury. W tegoroczną akcję włączyli się też jarosławscy seniorzy w domach i klubach seniora oraz uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy miejskiej bibliotece. Dodatkowo podczas wydarzenia można było opatrzeć własne egzemplarze powieści specjalną pieczęcią Prezydenta RP, a odwiedzający główną siedzibę MBP mogli obejrzeć najciekawsze wydania „Nad Niemnem”.

Organizatorami były: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego - Filia w Jarosławiu przy PZPW w Rzeszowie. Partnerami: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Dzienne Domy i Kluby Senior Plus w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu, Restauracja „Deer Beer Resto&Bar”. Patronat Honorowy nad akcją objęli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski.