czwartek 19.10.2023
Uroczystość inauguracji roku akademickiego.

To była wyjątkowa uroczystość. W środę, 19 października Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna) zainaugurowała nie tylko rok akademicki 2023/2024, ale także jubileuszowy, bo 25. rok swojej działalności. – To co możemy teraz oglądać jest dziełem tych, którzy byli tu przede mną. To ich zasługa, że możemy dziś świętować ten wielki dzień – mówił podczas uroczystości rektor PANS prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman

Uroczystość zorganizowaną w Centrum Kultury Akademickiej, poprzedziła Msza Św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli w uroczystym pochodzie ulicami miasta w kierunku kampusu uczelni.

Jubileuszowa inauguracja zgromadziła przedstawicieli studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także zaproszonych gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i innych uczelni. Wśród gości byli również burmistrz Waldemar Paluch i jego zastępca Dariusz Tracz. Wręczyli rektorowi także statuetkę „Przyjaciela Miasta Jarosławia”, w dowód uznania i wdzięczności za ogromny wkład w rozwój miasta i budowanie jego marki na mapie edukacyjnej.

Rektor prof. Rejman, przedstawiając ćwierć wieku uczelni, podziękował swoim poprzednikom, twórcom szkoły wyższej oraz instytucjom i osobom, które ją wspierają. Uczestnicy uroczystości obejrzeli również film, w którym zaprezentowana została historia uczelni, sylwetka jej patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza, a także obecne przedsięwzięcia i inwestycje.

Oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego to także ważny moment dla nowych studentów. Podczas inauguracji złożyli ślubowanie, odbyło się także symboliczne pasowanie berłem. W tym dniu nie zabrakło też wyróżnień i odznaczeń państwowych dla zasłużonym pracowników uczelni.