poniedziałek 23.10.2023
Uroczystość 75-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.

20 października swój jubileusz świętowało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Oficjalne obchody były okazją do wspomnień wybitnych postaci, wręczenia odznaczeń i nagród. W dniu jubileuszu życzenia złożył także zastępca burmistrza miasta Dariusz Tracz, absolwent tej szkoły.

Siedemdziesiąt pięć lat działalności Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu to wspaniały jubileusz. W świecie wyższych szkół artystycznych w Polsce, jarosławski „Plastyk” uznany jest jako Mała Akademia. Jego absolwenci zdobywają indeksy najlepszych uczelni artystycznych, sięgają po najwyższe miejsca w konkursach artystycznych.

Każdy jubileusz to moment wspomnień, podziękowań, zebrania doświadczeń, ale też życzeń i planów na następne lata; tak było i tym razem. Wszystkich obecnych na uroczystości, zebranych w szkolnej auli,  powitał dyrektor szkoły Jacek Tracz, który przypomniał początki powstawania placówki i jej założycieli. Nawiązał też do jej patrona: - Wyspiański jako patron wyznacza kierunki działań dydaktycznych. To poprzez nadanie imienia Wyspiańskiego szkoła nasza zyskuje indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych placówek.

Burmistrz Dariusz Tracz w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych sąsiadujące z Urzędem Miasta jest szkołą niezwyczajną, oddziałującą mocno na lokalne środowisko: - Istotą tego miejsca jest swoisty artystyczny duch i atmosfera, którą się czuje po przekroczeniu progu. Życzył również społeczności szkolnej dalszej pasji i owocnego rozwoju. Na ręce dyrektora złożył serdeczne podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów. Przekazał również pamiątkową grafikę.

Jubileusz 75-lecia był też okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i podziękowań nauczycielom PLSP. Uroczystość w szkolnej auli zakończyła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów szkoły. Po tym, w Sali Wystawowej Synagoga nastąpiło otwarcie wystawy 75-lecia.