czwartek 2.11.2023

Za nami 31 kwesta na rzecz ratowania cennych, zabytkowych nagrobków jarosławskich cmentarzy oraz jaworowskiej nekropolii w Ukrainie. Dzięki ofiarności darczyńców oraz środkom z budżetu miasta, co roku możliwe jest ratowanie przed zniszczeniem miejsc pamięci o tych, których los związany był z naszym miastem oraz Polaków pochowanych na ziemi jaworowskiej. Kwestującym w tym roku udało się zebrać 13 432 złote.

Inicjatorem akcji od ponad trzech dekad jest Tomasz Kulesza stojący na czele Komitetu Społecznego na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy w Jarosławiu działającego przy SP nr 11.

Wczoraj, 1 listopada br. organizatorów w kwestowaniu wsparli m.in. burmistrz miasta Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, radni Rady Miasta z przewodniczącym Szczepanem Łąką, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska - dyrektor Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Zofia Michniewicz - prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Jaworowie, studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu, społeczność Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Jarosławiu i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

Dla przypomnienia
Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie, pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. płka Leona Czechowskiego.