poniedziałek 18.03.2024

Po 55 latach od śmierci i pochówku w Genewie, szczątki doczesne gen. bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz małżonki Janiny zostaną sprowadzone do Jarosławia i złożone w kwaterze zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Szczytniańskiej. To szczególne wydarzenie, które odbędzie się 27 marca 2024 r. jest symbolicznym domknięciem historii Ich życia i swoistym hołdem oraz rozpoczęciem obchodów Roku gen. bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch
Dowódca Garnizonu Jarosław ppłk Wojciech Drapała
oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko
zapraszają na uroczystości związane ze sprowadzeniem ze Szwajcarii do Jarosławia
doczesnych szczątków Generała Brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza
wraz z Małżonką Janiną Scaevola-Wieczorkiewicz.

Msza święta żałobna odbędzie się 27 marca (środa) 2024 r. o godz. 12.00
w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Szczytniańskiej w Jarosławiu.
Następnie w asyście wojskowej, trumny zostaną przeniesione do kwatery zasłużonych, gdzie nastąpi złożenie doczesnych szczątków Generała oraz Małżonki do nowego miejsca pochówku.

Oficjalne działania w zakresie sprowadzenia doczesnych szczątków generała z Genewy do Jarosławia podjął burmistrz Waldemar Paluch i Samorząd Jarosławia. Wsparcia finansowego na pokrycie kosztów ekshumacji i przewiezienia szczątków udzielono ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Z budżetu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie został sfinansowany okazały nagrobek gen. Wieczorkiewicza. Grób patrona 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej będzie otoczony w Jarosławiu należną mu opieką.

Partnerzy: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Sp. z o.o., Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wydał specjalną broszurę o gen. bryg. Wacławie Scaevoli-Wieczorkiewiczu. Wersja elektroniczna dostępna jest poniżej w załączniku oraz na stronie iternetowej www.rzeszow.ipn.gov.pl

***

Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz (1890-1969) to postać wyjątkowa i zasłużona dla Jarosławia poprzez swoje dokonania w obszarze wojskowym, ale również w dziedzinach kultury, ochrony zabytków, czy sportu. Był człowiekiem silnie związanym z naszym miastem, w którym aktywna i żywa do dzisiaj jest pamięć o jego wszechstronnym dorobku. Do Jarosławia trafił w 1926 roku, objął tu dowództwo 24 Dywizji Piechoty. Tutaj też awansował do stopnia generała brygady, był dowódcą całego Garnizonu Jarosław. Kilka lat później zainicjował powstanie organizacji społeczno-kulturalnej pod nazwą Stowarzyszenie Miłośników Dawnego Jarosławia, którego został pierwszym prezesem. W 1936 roku, w uznaniu zasług otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Jarosławia.

Sprowadzenie ze Szwajcarii do Jarosławia szczątków Generała wraz z Małżonką to szczególne wydarzenie będące symbolicznym domknięciem historii Ich życia i swoistym hołdem. Ubiegłoroczne przygotowania do uroczystości stały się przyczynkiem do ustanowienia roku 2024 Rokiem gen. bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza, a w ślad za tym przeprowadzenia szeregu działań przybliżających postać Generała. Tak też się stało.

Z inicjatywą wystąpił Klub Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, a uchwałę w tej sprawie 18 grudnia ub. r jednogłośnie podjęła Rada Miasta Jarosławia. Najbliższe miesiące będą doskonałą okazją do organizacji przedsięwzięć upowszechniających i upamiętniających Generała, w które włączają się m.in. Garnizon Jarosław, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, miejskie instytucje kultury i sportu, jarosławska uczelnia, placówki oświatowe i inne podmioty.

• Pobierz Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicza - biogram