środa 3.04.2024

19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, odszedł Jan Paweł II, papież Polak. Wczoraj, w rocznicę jego śmierci, ulicami Jarosławia przeszedł „Marsz Światła", gromadząc mieszkańców, samorządowców oraz duchownych.

Marsz Światła organizowany jest jako forma dziękczynienia za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. W naszym mieście ma on wymiar szczególny, gdyż Janowi Pawłowi II został przyznany 3 kwietnia 2000 roku tytuł Honorowego Obywatela. Przyświeca mu również cel w postaci wypraszania potrzebnych łask przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II oraz zawierzenie ziemi jarosławskiej miłosierdziu Bożemu.

Uczestnicy marszu, przemierzając ulice Jana Pawła II, Grunwaldzką oraz Grodzką, nieśli lampiony, świece, znicze i latarki, będące symbolami tego wyjątkowego wydarzenia. W trakcie marszu niesione były również relikwie Ojca Świętego oraz witrażowy portret papieża. Po dotarciu na rynek, znicze niesione przez samorządowców zostały ułożone na metalowym krzyżu, nawiązującym do krzyża w rzymskim Koloseum. Pod tablicą poświęconą wielkiemu Polakowi delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Z pozostałych zniczy ułożony został na płycie rynku napis „JP II" jako wyraz wdzięczności oddanej św. Janowi Pawłowi II.

Burmistrz Waldemar Paluch odczytał modlitwę zawierzenia, a modlitwę w intencji Ojczyzny odczytał starosta Stanisław Kłopot. Na zakończenie marszu do wiernych zwrócił się bp Krzysztof Chudzio – Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Przemyskiej. W „Marszu Światła" udział wzięli m.in. burmistrz Waldemar Paluch z małżonką oraz przewodnicząca Rady Miasta Jarosławia, Agnieszka Wywrót wraz z radnymi.