wtorek 7.05.2024

Każdego roku uroczyście i radośnie obchodzimy w naszym mieście majowe święta narodowe.

2 maja Święto Flagi Narodowej zgromadziło jarosławian na placu ks. Piotra Skargi. Z tego miejsca mieszkańcy miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele władz i jednostek samorządowych, formacji mundurowych, organizacji i stowarzyszeń przeszli na jarosławski Rynek, niosąc symboliczną, 20-metrową flagę.

Na Rynku zabrzmiał hymn narodowy, podniesiono flagę na maszt. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, poseł na sejm RP Anna Schmidt oraz Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Motocykliści z grupy „Mototrasa Jarosław i przyjaciele” zaprezentowali biało-czerwoną paradę ulicami miasta. Na scenie odbył się koncert Stowarzyszenia Muzycznego „Laudate Dominum” Jarosławskiej Orkiestry Dętej im. A. Kulikowskiego, a tuż po nim zabawy dla dzieci z Palmonutką.

Wydarzenie było doskonałą okazją do spojrzenia z refleksją i szacunkiem na naszą narodową symbolikę, która jednoczy i przypomina o najważniejszych wartościach oraz bogatej polskiej historii.

Dzień później obchodziliśmy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się koncertem Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław”, a następnie mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w Kościele NMP Królowej Polski.

Po wspólnych modlitwach odbył się przemarsz pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Waldemar Paluch, który powiedział: „Majowe wielkie święto nie tylko przypomina o naszej wyjątkowej, niezwykle bogatej i wzruszającej historii, ale także inspiruje do spoglądania w przyszłość. Uniwersalna i bardzo aktualna lista wartości, ujęta w niezwykłej konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, do dziś łączy Polaków, stanowi powód do dumy i radości. To również kolejny już, po wczorajszym Dniu Flagi RP, majowy dzień hołdu dla Tych,  którzy odważnie walczyli o naszą wolność i niepodległość, którzy z trudem i poświęceniem dążyli do ustanowienia zasad stanowiących fundament naszej wspólnoty. Cześć i chwała Bohaterom! Poza głęboką zadumą związaną z naszą niejednokrotnie bolesną historią, 3 maja świętujemy jednak z radością, wiarą i optymizmem w sercu”.

Ustępujący włodarz podziękował również za 9 lat pełnienia funkcji burmistrza miasta, które określił jako wspaniały czas pełen ogromnych wyzwań, ale też sukcesów.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele parlamentarzystów, władz centralnych i samorządowych, powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, złożyli pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów.