środa 13.01.2021

Z okresem Bożego Narodzenia nierozerwalnie wiążą się szopki. Ich tradycja sięga średniowiecza, a pierwszą żywą szopkę zaaranżował święty Franciszek z Asyżu. Bywają one miniaturowe, jak i naturalnej wielkości, a spotkać je można w naszych domach, świątyniach, a także na rynkach wielu miast.

W czasie świąt oraz przez kolejne tygodnie chętnie je odwiedzamy i fotografujemy. Jeśli więc zobaczyliście gdzieś piękną szopkę, zbudowaliście ją, stoi pod Waszym świątecznym drzewkiem lub została uwieczniona w latach ubiegłych i chcielibyście się pochwalić, można to uczynić w komentarzu pod postem Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, opublikowanym 5 stycznia br. na profilu społecznościowym. Ciekawe foto wraz z opisem miejsca, tradycyjnie zostaną wyróżnione miejskimi gadżetami. Zabawa trwa do końca styczeń!

CKiP realizuje również cykl CZY WIESZ, ŻE... Wśród świątecznych tematów pojawiła się ruchoma szopka w bazylice oo. dominikanów w Jarosławiu. To jedna z największych na Podkarpaciu!

Szopka składa się z kilku kondygnacji. Górna część stanowi rekonstrukcje bryły Bazyliki MB Bolesnej w Jarosławiu oraz klasztoru na Jasnej Górze. Do szopki – usytuowanej na jarosławskiej skarpie z Kalwarią Pacławską w tle – przybywają postacie z różnych epok, aby oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Wśród nich można zobaczyć m.in.: Trzech Króli, św. Jana Pawła II, św. Faustynę, Ojca Pio czy św. Matkę Teresę z Kalkuty. Nie zabrakło również przedstawicieli kościoła, rodziny oraz mieszkańców poszczególnych regionów Polski.

W dolnej części umiejscowiona została makieta miasta, która przedstawia jarosławski rynek. Całość dopełnia sygnalizacja świetna, wraz z samochodami poruszającymi się po miejskich ulicach.

Pomysłodawcą szopki był w latach 70. XX wieku ówczesny przeor klasztoru o. Emil Nowak OP. W późniejszych latach cała konstrukcja została przebudowana, a większość prac została zaprojektowana i wykonana przez br. Krzysztofa Szybiaka OP.

Wysokość szopki wynosi niemal osiem metrów. Prace malarskie związane z nieboskłonem, Jerozolimą oraz architekturą sakralną wykonał nauczyciel plastyki Andrzej Krawczyk, mechanizm szopki został zaprojektowany przez Henryka Bartoszka, drewniane elementy wyrzeźbił stolarz Wikiera, a drewniane figurki sprowadzono ze specjalistycznego zakładu w Katowicach.

#ckipwsieci #citkczywieszze

Źródło informacji: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...