poniedziałek 1.03.2021
Warta wojskowa przy pominiku poświęconym majorowi Władysławowi Kobie.
Warta wojskowa przy pominiku poświęconym majorowi Władysławowi Kobie.

1 marca każdego roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym roku, ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa,  nie zorganizowano uroczystości patriotyczno-religijnych oraz tradycyjnego biegu „Tropem Wilczym” spod pomnika poświęconego majorowi Władysławowi Kobie, by uczcić pamięć bohaterów zbrojnego oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce i podporządkowaniu Polski ZSRR.

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, zastępca Wiesław Pirożek w towarzystwie przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia Szczepana Łąki oraz wiceprzewodniczącej Agnieszki Wywrót, upamiętnili bohaterstwo i odwagę żołnierzy niezłomnych składając wiązankę kwiatów biało-czerwonych pod pomnikiem majora Władysława Koby. Wystawienie warty wojskowej, symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze w otoczeniu powiewających flag biało-czerwonych były hołdem złożonym wszystkim bohaterom tamtego okresu - okresu zniewolenia po II wojnie światowej. Polscy patrioci, żołnierze wojennej i powojennej konspiracji niepodległościowej podjęli wówczas heroiczną walkę o wolną i suwerenną Ojczyznę. Walkę niezłomną, trudną, ale pełną nadziei…

Dzisiaj, po wielu latach, wspominamy i pamiętamy o bohaterach powstania antykomunistycznego.

***

Major Władysław Koba - jarosławianin, żołnierz wyklęty, któremu poświęcony jest pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Cegielnianej oraz Jana Pawła II. Ostatni prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Rzeszów. Uczestnik walk 1939 r., członek ZWZ-AK. Skazany w 1948 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na karę śmierci za działalność niepodległościową. Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy, a ówczesny prezydent Polski nie skorzystał z prawa łaski. Major W. Koba został stracony 31 stycznia 1949 r. w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. Aresztowanie majora uważane jest za symboliczny koniec struktur WiN-u w Polsce południowo - wschodniej. Major Koba został pochowany potajemnie na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy. Miejsce pochówku było utrzymywane w tajemnicy, rodziny długo o nim nie wiedziały. Dopiero po 67 latach major został godnie pochowany, w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce obchodzony jest 1 marca na pamiątkę wydarzeń z 1 marca 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia WiN - Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

Barbara Brzezińska

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...