Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wystawę malarstwa realistycznego Wacława Kochanowicza

Wacław Kochanowicz jest postacią, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego realistyczne, pełne nastrojowości i swoistej atmosfery prace znane są wszystkim miłośnikom sztuki w regionie i nie tylko.
Historyk sztuki – Krzysztof Zieliński, pisze o Artyście:   Styl Wacława Kochanowicza to jego autentyczny dorobek wypracowany setkami, tysiącami godzin ciężkiej pracy. Jest rozpoznawalny, jest własny.

Zapraszamy Państwa na tą wspaniałą podróż w świat codzienności, świata wsi z połowy XX wieku, ale i współczesnego pejzażu.

 

Galeria Główna u Attavantich
zaprasza na wernisaż wystawy „Powracam”
Wacław Kochanowicz Malarstwo realistyczne

 

15 marca 2024, godz. 18.00, Galeria Główna u Attavantich

Czas trwania wystawy: 16.03 – 04.05.2024

 

 

Wacław Kochanowicz to artysta pierwszej ćwierci XXI wieku, ale tematyką i w dużym stopniu warsztatem sięga do dobrej tradycji polskiego malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Oglądając jego prace mamy oczywiste skojarzenia z dziełami Aleksandra Kotsisa, Wojciecha Gersona, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy wręcz Józefa Chełmońskiego. Czy jest więc epigonem, naśladowcą wielkich poprzedników czy kontynuatorem nieaktualnych już idei sztuki, jak definiuje to pojęcie „Słownik języka polskiego PWN”? Bynajmniej! Styl Wacława Kochanowicza to jego autentyczny dorobek wypracowany setkami, tysiącami godzin ciężkiej pracy. Jest rozpoznawalny, jest własny. Także w doborze tematów: bo interesuje go dawna codzienność, świat wsi z połowy XX wieku, ale i współczesny pejzaż, w którym potrafi odnaleźć artystyczne kadry, pełne kolorów niezależnie czy w zimowej czy letniej porze. Trudno powiedzieć czy Wacław Kochanowicz to już artysta „skończony” plastycznie, warsztatowo. Jeśli spod jego ręki będą wychodzić nadal prace w typie „Kiedyś w beskich Skałach” to tak, osiągnął w niej bowiem szczyt swoich artystycznych możliwości. I oby ich jak najwięcej jeszcze powstało.

/Krzysztof Zieliński
Historyk sztuki/

 

 


Wacław Kochanowicz

Urodził się w 1945 r. w Pruchniku. Od najmłodszych lat tworzył w każdej wolnej chwili. Wygrał wiele konkursów na szczeblu ogólnopolskim. Jego dzieła powstają
w formule malarstwa sztalugowego – olej na płótnie. Tematy do swoich prac czerpie ze wspomnień z lat dzieciństwa. Inspiruje go przyroda, krajobraz oraz natura. Swoje emocje przenosi na blejtram, a jego obrazy emanują niespotykanym realizmem.
To artysta uznany. Prace Wacława Kochanowicza, oferowane niemal wyłącznie, jako najważniejsze dzieła, na aukcjach charytatywnych, osiągają tam najwyższe ceny.
W swoim dorobku ma około 200 obrazów. Pejzaże, sceny rodzajowe, martwa natura
– znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Kanadzie, Chorwacji oraz Stanach Zjednoczonych. W szerokim wachlarzu malarskiego perfekcjonizmu Artysty na pierwszym planie znajduje się dar przedstawiania koni w ich naturalnej, pełnej dystynkcji i ekspresji ruchu, eleganckiej pozie, które Wacław Kochanowicz podkreśla mistrzowskim, niewiarygodnie precyzyjnym ujęciem gry światła i cienia. Dzięki temu – podziwiając obrazy Mistrza – ulegamy złudzeniu, że zwierzęta pragną ze wszystkich sił wybiec z obrazu wprost na podziwiającego je, pełnego emocji, widza.

„Kocham malarstwo i dzięki tej miłości spełniam się artystycznie” – mówi o sobie Wacław Kochanowicz.

 


Podczas wydarzenia prowadzona będzie rejestracja fotograficzna i/lub filmowa. Powstała dokumentacja będzie rozpowszechniana w celach informacyjnych i promocyjnych na stronach internetowych organizatorów, w mediach społecznościowych, prasie.

Dodatkowe informacje

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...