Pierwszy w Polsce budżet obywatelski został wprowadzony w 2011 r. w Sopocie i polegał na przeznaczeniu części środków z budżetu miasta na zadania zgłoszone i wybrane w głosowaniu przez samych mieszkańców. To rozwiązanie zyskało od tej pory wielu zwolenników wśród samorządów w całym kraju.

Skąd wzięła się tak duża popularność budżetu obywatelskiego? Powodów jest wiele, ale najważniejszy daje się sprowadzić do prostej konkluzji: obywatele chcą mieć coraz większy wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, nie wystarcza już im udział raz na kilka lat w wyborach ich przedstawicieli do różnych szczebli władzy. Właściwie realizowany budżet obywatelski odpowiada na to zapotrzebowanie, sprzyja bowiem wyzwalaniu społecznych inicjatyw, zachęca do gospodarskiego myślenia o swoim otoczeniu i buduje przeświadczenie o własnych możliwościach. Zaangażowanie mieszkańców w prosty i transparentny sposób przekłada się na konkretne efekty w postaci placu zabaw, wyremontowanej ulicy czy nowego chodnika.

Ponadto budżet obywatelski to także okazja do podejmowania rozmów zarówno między mieszkańcami, jak i mieszkańców z Burmistrzem i jego współpracownikami o inicjatywach ważnych czy to dla całego miasta czy to potrzebnych lokalnie.

Już pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w 2014 r. pokazała, że jarosławianie chcą aktywnie zmieniać swoje miasto. Kolejne edycje, a zwłaszcza te mające miejsce począwszy od 2017 r., czyli od wprowadzenia szeregu ulepszeń do procedury zgłaszania i wyboru projektów, przyniosły kolejne rekordy zarówno co do liczby projektów, jak i osób głosujących na nie.

 

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...