poniedziałek 3.05.2021
Pomnik Konstytucji 3 Maja w Jarosławiu.

W pierwszy majowy weekend obchodzimy święta narodowe - dzisiaj 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wczoraj najmłodsze ze świąt państwowych - Dzień Flagi RP.

W Jarosławiu, zgodnie z coroczną tradycją, świętowanie 3 Maja rozpoczęliśmy w kościele pw. NMP Królowej Polski, ponieważ patriotyczne obchody łączą się z przypadającą w tym dniu uroczystością Matki Bożej Królowej Polski.

Dzisiaj mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, a homilię wygłosił o. Marek Grzelczak OP z Klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu. Kaznodzieja na wstępie zaznaczył, że:- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegła się niecałe 100 lat temu z dniem 3 maja. Przypomniał również kilka faktów z rozwoju tej uroczystości.

W intencji Ojczyzny, miasta Jarosławia oraz mieszkańców modlili się m.in.: posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, Anna Huk - członek zarządu województwa podkarpackiego, Marcin Zaborniak - dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojwódzkiego w Rzeszowie, burmistrz miasta Waldemar Paluch (gospodarz uroczystości) wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem i Dariuszem Traczem, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, radni Rady Miasta i Powiatu Jarosławskiego, dyrektorzy biur Anny Schmidt - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz senatora RP - Mieczysława Golby,  służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Jarosławia.

O muzyczną oprawę mszy św. zadbał chór parafialny, który zainaugurował swoją działalność podczas dzisiejszego święta.

Dalsza część uroczystości, ze względu na obowiązujące obostrzenia, została ograniczona do minimum. Po liturgii, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, kwiaty pod pomnikiem złożyły licznie przybyłe delegacje.

Wartę honorową przy pomniku Konstytucji 3 Maja pełnili żołnierze Garnizonu Jarosław. Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne zadbało, by - oprócz oflagowania - także otoczenie pomnika było odświętne. Tradycyjnie zostały posadzone pelargonie w kolorach białym i czerwonym.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI na profilu FB - Urząd Miasta Jarosławia.

Nie możemy doczekać się obchodów tak uroczystych jak przed pandemią. Dla przypomnienia galerie zdjęć - 2019 rok - 2018 rok - 2017 rok

Jarosławianie świętowali także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

• 2 maja w barwy narodowe przystrojone były nie tylko główne ulice miasta, ale także wiele domów, balkonów i budynków użyteczności publicznej. Imponująco wyglądał wieczorem ratusz roświetlony na biało-czerwono.
  • Swoje przywiązanie do symboli narodowych mogliśmy wyrazić biorąc udział w wydarzeniu on-line zorganizowanym przez Centrum Kultury i Promocji - „Powiewa Dumnie i u Mnie!” – Biało-czerwona galeria zdjęć.
  • Z kolei motocykliści przygotowali biało-czerwoną paradę ulicami miasta. W południe wyjechali ze stacji Orlen przy ul. Pruchnickiej trasą: Siemieńskiego, Strzelecką, Chodkiewicza, 3-go Maja, Lisińskiego, Piekarską, Słowackiego, Jana Pawła II, Konfederacką, Skarbowskiego, Pogodną, Lubelską, z zakończeniem na parkingu przed Synagogą.
  • Warto również wybrać się na spacer do Parku Miejskiego im. Czesławy Puzon ps. „Baśka". Tam eksponowana jest wystawa plenerowa poświęcona polskim symbolom narodowym, udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa dostępna będzie przez cały maj.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!