środa 8.12.2021

Konferencja była zwieńczeniem działań związanych z realizacją projektu z Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021, współfinansowanego przez Gminę Miejską Jarosław.

Patronatem honorowym wydarzenie objął rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu oraz starosta jarosławski. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią konferencja została zorganizowana w trybie online, zaś Gala Wolontariatu odbyła się w klubach wolontariatu w szkołach, na uczelni i organizacjach współpracujących z Jarosławskim Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia.

W ramach wsparcia tematyki związanej z profilaktyką Covid-19, mgr Renata Majkut – Lotycz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej przedstawiła prezentacje związane z prawidłowym używaniem maseczek, kampanię „Szczepimy się” i program szczepień przeciwko Covid -19.

Mgr Lucyna Sobańska z Fundacji Bieszczadzkiej, reprezentująca Podkarpacki Korpus Solidarności, omówiła założenia Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030.

Następne wystąpienie pt. „Wolontariat to jest moc” mgr Marcina Piotrowskiego, prezesa Stowarzyszenia Folkowisko, organizatora festiwali Folkowisko i CieszFanów z Gorajca, koordynatora programu „Czysta rzeka” zawierało przykłady działań wolontariuszy oraz efekty uzyskane dzięki ich zaangażowaniu. Kolejne wystąpienie, mgr Teresy Krasnowskiej – prezesa Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia, zawierało raport z działań podjętych w zadaniu „Wolontariat na trudne czasy – Niezastąpiony”. Dzięki realizacji w ostatnich latach projektów tj. „Jarosławska Kuźnia Wolontariatu”, „Jarosławska Kuźnia wolontariatu Bis” oraz „Wolontariat na trudne czasy – Niezastąpiony”, sfinansowanych w oparciu o Jarosławski Budżet Obywatelski - dotacja Gminy Miejskiej Jarosław oraz ze środków własnych Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia znacznie wzrosła liczba aktywnych wolontariuszy, zarówno wśród dzieci powyżej lat 13, młodzieży i dorosłych. Współczynnik wzrostu zainteresowania wolontariatem jako formą dodatkowej aktywności uczniów i studentów wynosi ponad 70 proc. rok do roku. Rozwinięciem wątku współpracy pomiędzy klubami było przedstawienie wyników ewaluacji wizyty studyjnej opiekunów dokonane przez mgr inż. Annę Sawicką.

W drugiej sesji merytorycznej prowadzonej przez mgr Renatą Majkut – Lotycz poszczególne kluby wolontariatu w Jarosławiu zaprezentowały swoje działania. W sumie udało się ze względów czasowych przedstawić 10 przykładów dobrej praktyki. Prelegentami były następujące osoby: mgr Agnieszka Joniec – Jurczak – opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 6 w Jarosławiu, mgr Aleksandra Matwij - Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Jarosław, mgr Renata Krzebiot - opiekun tworzącego się klubu wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami integracyjnymi w Jarosławiu, mgr Monika Biela – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu, mgr Małgorzata Jakielaszek i mgr Monika Cholewa – Lokalne Centrum Wolontariatu przy Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Piotr Wroński - wolontariusz Zespołu Szkól Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu wraz z opiekunką wolontariatu, wicedyrektor mgr Joanną Czyż, mgr Radosław Baj – opiekun wolontariuszy w Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu, mgr Ewa Lubas i mgr  Jadwiga Ilić - Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, w imieniu Akademickiego Centrum Wolontariatu prezentację przedstawiła studentka Diana Makowiecka, a Stowarzyszenia EM-ART mgr Maria Bichajło. Przestawiony materiał pokazał, jak wiele cennych inicjatyw podejmują wolontariusze i jak wiele już osiągnięto dzięki współpracy pomiędzy klubami. W dyskusji zabrali też głos wolontariusze z Zespołu Szkół Drogowo – Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu wspierani przez mgr Renatę Tomaka - Pasternak, dyrektorkę szkoły.

Podczas konferencji symbolicznie wręczono statuetki ufundowane przez Starostę Powiatu Jarosławskiego dla 15 klubów. Ze względów epidemicznych gala wolontariatu odbyła się w formie lokalnych spotkań w poszczególnych placówkach i klubach. Przekazano 104 medale dla najaktywniejszych wolontariuszy.