środa 26.01.2022

W trakcie obrad ostatniej sesji Rady Miasta została zgłoszona poprawka grupy Radnych do projektu budżetu miasta na 2022 rok, dotycząca zwiększenia pieniędzy na sport.

Odrzucenie tej poprawki wywołało gorącą dyskusję, głównie w mediach społecznościowych, w której jednak nie uwzględniono kilku istotnych kwestii, jakie leżały u podstaw takiego rozstrzygnięcia.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, iż zgłoszona poprawka zawierała  konkretne kwoty przyporządkowane „z góry” na wskazane dyscypliny sportowe. Taka formuła przydzielania pieniędzy jest niezgodna z trybem konkursowym, przewidzianym prawnie dla podziału środków finansowych przeznaczonych na dotacje z budżetu miasta, także w dziedzinie sportu. Ponadto wnioskodawcy nie odnieśli się też np. w żadnej mierze do skutków, jakie wywołałoby zabranie pieniędzy z budżetów miejskich jednostek kultury i przeniesienie ich na wskazane dyscypliny sportowe.

Już w trakcie sesji przewodniczący klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław Sebastian Kogut, zasygnalizował wolę wyjścia naprzeciw oczekiwaniom środowisk sportowych i podjęcia próby znalezienia dodatkowych środków.

Potwierdzeniem tego jest oświadczenie Radnych Klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, zamieszczone wczoraj na profilu klubu na FB, zapowiadające  szybkie podjęcie działań mających na celu znalezienie jak najlepszego rozwiązania umożliwiającego zwiększenie kwoty środków na zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu. Wydaje się, że najlepszym miejscem do uzgodnień będą obrady Komisji ds. Infrastruktury Społecznej  Rady Miasta Jarosławia, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani Radni.

Burmistrz Miasta Jarosławia i jego merytoryczne służby są gotowe do podjęcia współpracy z Komisją, oczywiście w zakresie określonym przepisami prawa.

Pieniądze na sport przewidziane w już przyjętym budżecie miasta zostaną rozdzielone niezwłocznie w procedurze konkursowej. Jeżeli w wyniku pracy Komisji zostaną wygospodarowane dodatkowe środki, wówczas zostaną one rozdzielone w drugiej turze konkursu.