poniedziałek 18.07.2022
Ceglany kanał
Ceglany kanał

Ceglany kanał kanalizacyjny z XIX wieku oraz pochodzącą z tego okresu butelkę odkopano podczas prac remontowych na jarosławskiej starówce.

Kanał kanalizacyjny prowadzi od ratusza w kierunku ul. Ostrogskich. - Ma około 6 metrów długości i około 120 cm wysokości, licząc po zewnętrznej stronie. Wewnątrz od podstawy do sklepienia to około 100 cm. W środku znajdowała się rura o przekroju około 50 cm - wyjaśnia Monika Broszko, archeolog badając artefakty dokrywane pod płytą Rynku.

W kanale znaleziono także butelkę Okocim z XIX wieku.  - Historię zakładu Okocim można datować na 1845 rok. Założył go Jan Göetz. Pochodził z niemieckiego Langenenslingen, ale od początku podkreślał swoją przynależność do Polski. Później spolszczył nazwisko na Goetz. Odnaleziona butelka ma niemiecką formę jego nazwiska, zatem pochodzi najprawdopodobniej z pierwszych etapów powstawania browarów. Zarówno wymiary cegieł, jak i butelka wskazują, że kanał powstał z końcem XIX wieku. Został zabezpieczony, zasypany i zostanie w ziemi pod płytą Rynku – dodaje archeolog.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...