wtorek 2.08.2022
Pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej
Pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej

1 sierpnia o godzinie 17:00 w Jarosławiu rozbrzmiały syreny alarmowe, upamiętniające godzinę „W”- godzinę, w której rozpoczęła się w Warszawie w 1944 roku największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W Jarosławiu o tej samej godzinie rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej, upamiętniające 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

W imieniu burmistrza Waldemara Palucha głos zabrał zastępca Dariusz Tracz, który podkreślał, jak ważne jest to, aby pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność i aby oddać hołd poległym cywilom i żołnierzom powstańczego zrywu.

Na Placu ks. P. Skargi został odegrany hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Modlitwę w intencji ofiar Powstania Warszawskiego odmówił proboszcz kolegiaty pod wezwaniem Bożego Ciała w Jarosławiu – ksiądz prałat Marian Bocho . Apel Pamięci odczytał porucznik Maciej Kołodziej,  następnie została oddana salwa honorowa oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Kolejnym punktem uroczystości była msza św. w intencji bohaterów powstania, która rozpoczęła się o godzinie 18.00 w kolegiacie.

W wydarzeniu uczestniczyli również: przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka, poseł Mieczysław Kasprzak, radni Jarosławia, przedstawiciele służb mundurowych, biur parlamentarzystów, stowarzyszeń, organizacji i jednostek kulturalnych, harcerze oraz mieszkańcy Jarosławia.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...