poniedziałek 29.08.2022

Tegoroczna gala wręczenia Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia „JAROSŁAW 2022” miała miejsce w dniu 26 sierpnia 2022 r. podczas Jarmarku Jarosławskiego. Ze względu na dwuletnią przerwę spowodowaną pandemią, w tym roku Kapituła przyznała trzy Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia.

Uhonorowani zostali:

  1. Anna Schmidt - minister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, poseł na Sejm RP - za wyjątkowe zaangażowanie i skuteczną działalność na rzecz rozwoju Jarosławia.
  2. Stowarzyszenie Muzyczne Laudate Dominum Jarosławskiej Orkiestry Dętej im. Antoniego Kulikowskiego - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji i upowszechniania kultury.
  3. Uczelniany Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej bł. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu - z podziękowaniem za z serca płynącą pomoc uchodźcom z Ukrainy świadczoną przez studentów – wolontariuszy.

 

Nominacje do nagrody JAROSŁAWA 2022 otrzymali:

ANNA SCHMIDT - posłanka VIII i IX kadencji Sejmu, obecnie minister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. W latach 2019 - 2020 pełniła funkcję sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego. Od 2020 roku - wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. W latach 2014-2015 była radną Sejmiku Województwa Podkarpackiego; przewodniczącą komisji edukacji, kultury i kultury fizycznej, wiceprzewodniczącą komisji ochrony zdrowia, polityki prorodzinnej i społecznej, członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Anna Schmidt jest laureatką Nagrody 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Podkarpacia 2020. Dzięki skutecznej działalności jako posłanka do jej wybitnych działań należą przede wszystkim: długo oczekiwany projekt budowy mostu na Sanie, pozyskanie środków na rozwój i budowę infrastruktury w naszym mieście i okolicach.

STOWARZYSZENIE MUZYCZNE LAUDATE DOMINUM JAROSŁAWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ IM. ANTONIEGO KULIKOWSKIEGO

W roku 2022 Orkiestra Dęta im. A. Kulikowskiego obchodzi jubileusz 75-lecia działalności. Formacja nieprzerwanie uświetnia wydarzenia kulturalne, patriotyczne i religijne w Jarosławiu i regionie. Tworzy ją kilkudziesięciu muzyków, orkiestra jest doskonałym przykładem zaangażowania w życie społeczne miasta i regionu. W roku 1947 założył ją ówczesny organista w bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu Antoni Kulikowski.

 WACŁAW KOCHANOWICZ

Jarosławianin, artysta malarz, który w swoim dorobku ma kilkaset  obrazów. Specjalizuje się w technice malarstwa olejnego na płótnie. Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach sztuki w Polsce, Kanadzie, Francji, Chorwacji czy Stanach Zjednoczonych. Do najbardziej znanych prac należą, m.in.: „Blask o poranku”, „Świt we mgle”, „Płomień zimy”. Wacław Kochanowicz zaangażowany jest w pomoc charytatywną, często przekazuje swoje obrazy  na aukcje charytatywne, na których jego dzieła otrzymują najwyższe stawki.

 IRENEUSZ JANICKI

Jarosławianin, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Instytutu Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Jego pasją jest malarstwo i rysunek. Dwukrotnie prezentował swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Malarstwa „Srebrny Czworokąt”. W 2001 roku zdobył jedną z głównych nagród w konkursie „Obraz, Grafika, Rzeźba Roku”. Wykonał ponad 300 obrazów i rysunków ukazujących promujących Jarosław. Znany z lekko karykaturalnych obrazów oraz pocztówek przedstawiających Jarosław i jego historię z przymrużeniem oka. Artysta zamyka swoje prace w cyklach tematycznych m.in.: Jarosławskie zawody, Restauracje, Bary i Kawiarnie, Jarosław - bajki w Mieście, Znani i Sławni w Jarosławiu.

UCZELNIANY SAMORZĄD STUDENCKI PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY TECHNICZNO - EKONOMICZNEJ IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA W JAROSŁAWIU

Organizacja, która stawia na rozwój jarosławskiej uczelni, edukuje, zrzesza studentów, prowadzi szeroki wolontariat. Po wybuchu wojny na terenie Ukrainy, USS wzorcowo zangażował studentów do pomocy charytatywnej na rzecz przybywających z Ukrainy uchodźców. Na dworcu PKP w Jarosławiu w tzw. centrum przesiadkowym, studenci służyli niestrudzenie pomocą organizując ciepłe posiłki, schronienie, szukając noclegów, organizując zbiórki odzieży, żywności, środków sanitarnych. Pełnili także bardzo ważną rolę tłumaczy z języka ukraińskiego zarówno na dworcu PKP przy przyjmowaniu uchodźców w Jarosławiu, jak również później, przy nadawaniu w Urzędzie Miasta numerów PESEL, czy w sprawach pomocy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

 MONIKA BROSZKO

Jarosławianka, archeolog z wykształcenia i pasji, miłośniczka Jarosławia i jego historii. Studia archeologiczne ukończyła na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Prowadzi liczne badania i nadzory - w szczególności w Jarosławiu i okolicach. Jest Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, pracowała jako wykładowca na ówczsnej PWSZ w Jarosławiu na kierunku dziedzictwo kulturowe. Zapraszana jest na konferencje naukowe w Polsce i za granicą, gdzie prezentuje rezultaty odkryć na jarosławskim rynku oraz wyniki badań naukowych. Jest autorką wielu publikacji o historii naszego miasta. Dzieli się swoją wiedzą prowadząc pogadanki w szkołach i organizując warsztaty dla najmłodszych.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...