czwartek 4.08.2022

3 września br. o godz. 10:00 na jarosławskim rynku czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. To już 11. odsłona Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji czytelniczej promującej arcydzieła literatury polskiej.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:

–   Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane   Ballady i romanse   Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą   ()

Jarosławską odsłonę Narodowego Czytania patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Jarosławia i Starosta Powiatu Jarosławskiego.

Do wspólnego czytania zapraszamy przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców miasta, młodzież szkolną, czytelników biblioteki. Interpretacje utworów, przedstawią aktorzy teatru „Baccalaureus” i teatru „Kąt”.

Wyboru fragmentów tekstu tegorocznej lektury dokonała Anna Pawela.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość opatrzenia okolicznościową pieczęcią Prezydenta RP własnego egzemplarza książki.

Wszystkich, którzy chcą włączyć się do wspólnego czytania serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:

•  Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu