środa 14.06.2023

13 czerwca na Starym Cmentarzu odbyły się uroczystości miejskie upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego na polskiej ludności Kresów Południowo-Wschodnich.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej, 80 lat po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce na Kresach Południowo-Wschodnich, zgromadzili się przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządu lokalnego, służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji, stowarzyszeń i placówek oświatowych. Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Wiesław Pirożek, w swoim przemówieniu przypomniał m.in.:

- Nasze tradycyjne już obchody miejskie są nie tylko symbolicznym upamiętnieniem Ofiar tych tragicznych wydarzeń. Są też lekcją historii o tym, co spotkało naszych rodaków w ich własnych domach 80 lat temu… Jesteśmy tu po to, by o Nich wszystkich pamiętać! Cześć Ich pamięci!

Głos zabrali również potomkowie kresowian Ewa Swoboda i Jerzy Stecki, których członkowie rodzin zostali zamordowani przez ukraińskich nacjonalistów. Po przemówieniach o. Konrad z Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej odmówił modlitwę w intencji pomordowanych, następnie przybyłe delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów pod tablicą.

Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.