środa 14.06.2023
warta honorowa pod tablicą na ścianie dworca PKP

14 czerwca, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, gromadzimy się przed tablicą umieszczoną na budynku dworca PKP, która poświęcona jest pamięci więźniów z Jarosławia i okolic, wywiezionych pierwszym transportem do KL Auschwitz.

W trakcie uroczystości Burmistrza Miasta Jarosławia reprezentował zastępca Wiesław Pirożek. Odśpiewany został hymn narodowy, odmówiono modlitwę w intencji Ofiar, nie zabrakło apelu pamięci oraz salwy honorowej. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza i poczty sztandarowe z jarosławskich szkół. Obecni na uroczystości złożyli pod tablicą symboliczne wiązanki kwiatów.

Inicjatorem organizowanych od wielu lat obchodów jest Jarosławskie Stowarzyszenie "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości".