poniedziałek 18.12.2023

Kolejne zadanie realizowane w ramach Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 już bliskie finalizacji! W najbliższy piątek 22 grudnia, o godz. 14.00 Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch zaprasza na odsłonięcie figury Świętego Michała Archanioła, która stanie w miejscu, gdzie przed wiekami znajdowała się kolegiata pw. Wszystkich Świętych z górującą nad miastem wieżą kościelną zwieńczoną posągiem spiżowym, przedstawiającym uskrzydlonego św. Michała z mieczem w dłoni.

Podczas zakończonego w tym roku II etapu modernizacji płyty Rynku, na Placu Św. Michała pojawił się obrys nieistniejącej świątyni, a już wkrótce dopełnieniem będzie wspomniana figura, którą wykonał Tadeusz Blajerski z zespołem współpracowników. Jej ustawienie na jarosławskim Rynku to inicjatywa zgłoszona przez Elżbietę Kluz w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok. W głosowaniu zyskała poparcie dokładnie 1875 mieszkańców i znalazła się na liście 35 projektów wybranych w drodze głosowania do realizacji. Co ciekawe w swojej kategorii zajęła I miejsce. Zachęcamy do zgłębiania historii naszego miasta, a o kolegiacie pw. Wszystkich Świętych znajdziemy informacje m.in. w publikacji Joanny Kociuby pt. „Kościoły pierwszej parafii jarosławskiej", Jarosław 2022, dostępnej w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu w cenie 50 zł. Zapraszamy!