piątek 10.05.2024

Noc Zwiedzania Rynku to niepowtarzalna okazja, aby na nowo odkryć uroki Jarosławia: przejechać bryczką Stare Miasto, zwiedzić liczne zabytki, w tym te na co dzień niedostępne: wielką izbę w kamienicy Rynek 6 (Salę Ślubów), wieżę ratusza, gabinet Burmistrza, Salę Narad, cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i w tym roku po raz pierwszy klasztor i kościół oo. Dominikanów.

Tajemnice miasta będzie można odkryć także w Podziemiach Jarosławskich: Podziemnym Przejściu Turystycznym pod kamienicami Orsettich, Attavanich i Gruszewiczów oraz Podziemnej Trasie Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego. W ofercie zwiedzania nie zabraknie także Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Bramy Krakowskiej.

Na miłośników kultury i historii czekają występy, spektakl teatralny, koncerty, galerie oraz inscenizacje i pokazy. Tradycyjnie zaplanowano także smaczne degustacji, akcję czytelniczą i kwestę na remont domu harcerza.

Jarosław 18 maja 2024 • start 16.00

zwiedzanie

• 16.00–22.00 Ratusz i wieża ratusza • Centrum Edukacji Kulturalnej (piwnice ratusza)
  • 17.00–22.00 Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego • Sala Ślubów
  • 18.00–22.00 Podziemne Przejście Turystyczne (Rynek 4, 5, 6) • Podziemna Trasa Turystyczna (Rynek 14)

wydarzenia • Rynek

• 17.00 – 19.00 prezentacja gry wielkoformatowej „Flisacka Przygoda z Jarosławia do Gdańska”
  • 17.00–22.00„Biblioteka – miejsce na czasie” – akcja czytelnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu
  • 17.00–22.00 Kwesta na remont domu harcerza – Hufiec ZHP Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon
  • 18.00–21.00 Wycieczki bryczką (dorośli: 10 zł, dzieci powyżej 3 lat: 5 zł)
  • 17.00 Hejnał jarosławski
  • 17.15 „Kot w butach” – przedstawienie Teatru Lalek Bajka
  • 18.00 Występy uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu
  • ok. 19.15 „Wjazd królowej Jadwigi do Jarosławia w 1387 r.” – inscenizacja Stowarzyszenia

Historyczno-Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża (II cz./ I cz. w Bazylice MB Bolesnej o godz. 18.00/)

• 20.00 Spotkanie z piosenką turystyczną – muzykowanie z Andrzejem i Piotrem Nahorniakami

Kamienica Orsettich • Rynek 4

• Zwiedzanie wnętrz muzealnych z XVII – pocz. XX w.
  • Prezentacja rzeźby Madonny z Dzieciątkiem z 1520 r.
  • Stary jarosławski fotoplastikon Henryka Parzniewskiego
  • Prezentacja dawnych instrumentów muzycznych

wystawy:

• „3x2” dzieł pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • „Właściciele miasta Jarosławia”

Kamienica Attavantich • Rynek 5

17.00–23.00

Wystawy:

• I Ogólnopolski Konkurs „Portret pastelowy” im. K. Krzycha – wystawa pokonkursowa prac uczniów PLSP w Jarosławiu, Sala Lustrzana
  • „INTERMAL” – malarska pracownia interdyscyplinarna ISP UR, prowadzona przez dr. hab. Jarosława Sankowskiego, prof. UR, Galeria Główna u Attavantich
  • „Portret magiczny” – wystawa prac uczniów ZSI w Jarosławiu, Galeria w Holu
  • „SYMETRIA. Język architektury” – wystawa prac uczniów ZSDGiL w Jarosławiu, Galeria w Holu
  • „Malarstwo, rysunek” – wystawa prac Anny Pelc uczennicy PLSP w Jarosławiu, Galeria Debiutów

Kamienica Gruszewiczów • Rynek 6

Wystawy:

• „Malarstwo” Stanisława Olszańska-Marszałek, Galeria Rynek 6

20.00 – 21.00 prezentacja gry „Flisacka Przygoda z Jarosławia do Gdańska” w wersji stolikowej, księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny

Galeria Przedmiotu • Opolska 1

• Degustacja ciast i kawy

Synagoga • Opolska 12

17.00–21.00

• Oprowadzanie po wystawie podyplomowej uczniów PLSP w Jarosławiu

Ulica Ordynacka

14.00–22.00

• Widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej” o Polakach, którzy zmienili świat.

Brama Krakowska

• Wystawa „Historia i współczesność Bramy Krakowskiej”

• „Nocne o bramie rozprawianie” – projekcja na Bramie Krakowskiej

Bazylika i klasztor oo. Dominikanów

• Msza św. z udziałem królowej Jadwigi.

Po mszy przemarsz królewskiego orszaku na rynek /Kontynuacja na rynku ok. godz. 19.15/

19.00–23.00

• Zwiedzanie bazyliki i klasztoru z przewodnikami

/brama, klasztor, zakrystia, bazylika/

zbiórka u bramy klasztoru, wejścia co 30 min., ostatnie wejście o godz. 22.00

czas zwiedzania: ok. 55 min.

20.00–22.00

• Prezentacja koncepcji Izby Pamięci, o. Marek Grubka

miejsce: atrium klasztoru

• Opowieść o Wzgórzu Pobożności

prezentacja multimedialna i słowo, o. Marek Grubka Przeor Klasztoru

miejsce: bazylika

Program wydarzenia może ulec zmianie.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Partnerzy: Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, parafia greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, klasztor oo. Dominikanów, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Miejska Bibliotek Publiczna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu kamienica Orsettich, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, Hufiec ZHP Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Pąsowa Róża", Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.