13.01.2020 r. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca II etap prac nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej do konkursu w ramach Programu Rozwój Lokalny.

W spotkaniu z minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak wzięli udział przedstawiciele 54 miast wybranych w I etapie konkursu. Spotkaniem z ekspertami w Warszawie rozpoczęli oni okres intensywnych prac nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego przy kompleksowym wsparciu ze strony doradców Związku Miast Polskich i Norweskiego Związku Władz Regionalnych i Lokalnych.

Ze strony Jarosławia w konferencji uczestniczyli Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Dyrektor Biura Pozyskiwania Funduszy Edyta Pytko oraz Radny Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz.

Conference opening the second phase of the work

On 13 January 2020, a conference opening the second phase of work aimed at preparation of the application documents for the contest under the Local Development program was held in Warsaw.

A meeting with Minister of Development Funds and Regional Policy, Małgorzata Jarosińska-Jedynak was attended by representatives of 54 cities selected in the first phase of the contest. The meeting with experts in Warsaw launched a period of intensive work to prepare a complete project proposal, together with the Local Development Plan and the Institutional Development Plan, with comprehensive support from the advisers of the Association of Polish Cities and of the Norwegian Association of Regional and Local Authorities.

On the side of Jarosław, the event was attended by the Mayor of Jarosław, Waldemar Paluch, Head of Strategy and Fund Raising Bureau, Edyta Pytko and the Councillor of Jarosław City, Marcin Nazarewicz.