wtorek 1.09.2020
Odpalenie symbolicznego znicza o godz. 4.30 przez harcerkę
Odpalenie symbolicznego znicza o godz. 4.30 przez harcerkę

1 września 1939 roku, o godz. 4:45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej skierowany na polską placówkę. Westerplatte - Wojskowa Składnica Tranzytowa - na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zaczęła się bronić i walczyć o Polskę.

Przez 7 dni bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Dziś, 81. lat po tamtym wydarzeniu, o symbolicznej porannej godzinie, wspominaliśmy pierwsze momenty wybuchu okrutnej II wojny światowej.

1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii naszego narodu. Ta wrześniowa noc stała się najciemniejsza tuż nad ranem.

Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, już po raz kolejny w takiej oprawie i z udziałem wojska, odbyły się pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, które tworzą: mapa powiatu jarosławskiego z miejscami zbrodni hitlerowskich na ścianie szczytowej zabytkowej kamienicy przy ul. Słowackiego 24, wykonana w technice sgraffita (autorstwa Józefa Stecińskiego i Stanisława Lenara), znicz oraz pomnik obelisk, na którym widnieje niezwykle wymowny napis: "Pamięci obrońców Ojczyzny, którzy oddali życie na ziemi jarosławskiej w latach II wojny światowej. Społeczeństwo Jarosławia, 1 września 2009".

Pomnik Walk i Męczeństwa w Jarosławiu został ufundowany przez społeczeństwo w 1966 roku, a jego autorem jest Edward Kieferling.

Dla tych wszystkich poległych Polaków, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością, zapłonął o godz. 4:30 symboliczny znicz oraz złożono wiązanki kwiatów biało-czerwonych.

Poranne uroczystości rozpoczęły się minutą ciszy oddającą hołd poległym, po której nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego. Nie zabrakło apelu pamięci oraz salwy honorowej. Do wszystkich zgromadzonych kilka słów skierował burmistrz W. Paluch mówiąc: „Jesteśmy tu dlatego, że mamy do spłacenia pewien dług. Dług wobec tych, którzy od 1 września 1939 roku walczyli w Polsce oraz na wszystkich frontach Europy i świata. Wobec tych, którzy stworzyli również największy podziemny front i państwo. Tych, którzy polegli, odnosili rany, a po wojnie byli prześladowani przez władzę narzuconą ze strony obecnego mocarstwa. Bez ich daniny krwi, niezachwianej wierności Ojczyźnie, bohaterstwa, nie stalibyśmy tu dziś pod biało-czerwonymi sztandarami. Wydarzenia, które dzisiaj wspominamy były nie tylko naszą narodową, ale i światową tragedią, triumfem nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy więc dziś w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się refleksją dla kolejnych pokoleń i nigdy nie zostanie powtórzone”

Delegacje, które przybyły na obchody złożyły uroczyście pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a punktem kulminacyjnym obchodów było odprowadzenie sztandaru 14 dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza.

W obchodach udział wzięli burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem oraz Dariuszem Traczem, poseł Mieczysław Kasprzak, Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, Elżbieta Grunt - Wójt Gminy Jarosław wraz z sekretarzem Robertem Turowskim, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka wraz z radnymi Wandą Czerwiec, Agnieszką Wywrót (wiceprzewodniczącą rady), Antonim Lotyczem, Mariuszem Walterem, Jolantą Makarowską, która równocześnie wraz z Arturem Świątkiem, dyrektorem biura rektora PWSTE w Jarosławiu, reprezentowała uczelnię, dyrektor JOKiS - Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, prezes PGKiM - Franciszek Gołąb, Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia, dyrektorzy jarosławskich szkół, przedstawiciele biur parlamentarzystów, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, duchowieństwa, a także mieszkańcy. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych oraz młodzieży z jarosławskich szkół i harcerzy.

Współorganizatorzy uroczystości: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Barbara Brzezińska

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...