wtorek 1.09.2020

Urząd Miasta Jarosławia w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zorganizował kolejną wizytę mobilnego punktu poboru krwi na rynku. Pomimo złej pogody 23 osoby zdecydowało się podzielić darem krwi.

Krwiobus od kilku lat, co miesiąc stacjonuje na jarosławskim rynku. Akcja organizowana jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", od kwietnia do października wpisuje się w profilaktyczną „Ulicę zdrowia". Krew będzie można honorowo oddać jeszcze 6 października, 3 listopada oraz 1 grudnia. Mobilny punkt poboru krwi będzie stacjonować na jarosławskim rynku od strony studni.  Mimo trwającej pandemii, krwiodawcy dzieląc się swoją krwią, mogą być spokojni. Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym. Dawców czeka mierzenie temperatury, wypełnienie ankiety, obowiązkowa maseczka na twarzy i dezynfekcja rąk. 

Ciekawostki:

- Człowiek ma średnio 5 litrów krwi.

- Krew można oddawać nie częściej nić co 8 tygodni przy czym: kobiety maksymalnie 4 razy w roku, mężczyźni maksymalnie 6 razy w roku.

- Dawcą może być każda kobieta w wieku od 18-tu do 60 lat mężczyzna w wieku 18-65 lat o wadze powyżej 50 kg, która czuje się zdolna do oddania krwi.

- Krwiodawca to człowiek o większej niż przeciętna wrażliwości na sprawy ludzkie, skłonny do bezinteresownego działania na rzecz nawet nieznanego chorego czy ofiary wypadku.

- Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki, pracy, nieobecność usprawiedliwiona.

- Po pobraniu krew jest ważna 40 dni.

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...