wtorek 20.10.2020
Podczas uroczystości burmistrz miasta wręczył prezesowi klubu pamiątkowy obraz z wizerunkiem patrona miasta bł. o. Michała Czartoryskiego, fot. H. Grymuza
Podczas uroczystości burmistrz miasta wręczył prezesowi klubu pamiątkowy obraz z wizerunkiem patrona miasta bł. o. Michała Czartoryskiego, fot. H. Grymuza

Dla nich obecność w radiowym eterze amatorskim to radość, pasja i miłość w jednym. Krótkofalowcy, młodzi i starsi wiekiem, humanizują przestrzenie międzyludzkie na falach krótkich, ultrakrótkich oraz w innych formatach technologicznych.

Każdy z nadawców i nasłuchowców ma to do siebie, że lubi taki sposób komunikowania, który umożliwia wymianę myśli, technicznych problemów, kart QSL itp.

W krótkofalarstwie można działać w pojedynkę. Można jednak reprezentować określoną wspólnotę środowiskową. W mieście Kostków, Ostrogskich, Zamoyskich, Tarnowskich i Sobieskich jednoczy ich Międzyzakładowy Klub Krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia. A wszystko zaczęło się dokładnie pół wieku temu. W 1970 roku Zbigniew Guzowski SP8AUP podjął się zorganizowania działających w terenie pasjonatów fal krótkich. Był to wysiłek nie lada. Zamierzenia powiodły się, a o krótkofalowcach z Jarosławia, i nie tylko, było do tej pory głośno w całej Polsce i za granicą.

Nie sposób scharakteryzować wszystkich inicjatyw Klubu SP8PEF. Było ich wiele. Jubileusz 50-lecia klubu był znakomitą okazją do ich przypomnienia. 17 października br. odbyło się w Centrum Kultury i Promocji Jarosławia spotkanie. Pół wieku pracy z radiostacją to prawdziwa duma jarosławskich pasjonatów amatorskiego eteru.

Na spotkanie do Attavantich przybyli nadawcy i nasłuchowcy z Podkarpacia i innych regionów Polski. Obecni byli także przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu. Przybyli na to święto m. in.: Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, burmistrz Waldemar Paluch, starosta Stanisław Kłopot, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusz Pamięta (SP9HQJ) i Sekretarz Generalny ZG PZK, honorowy członek jarosławskiego Klubu Piotr Skrzypczak (SP2JMR). Oprócz gości z Jarosławia obecni byli – jak wyżej wspominam - radiooperatorzy z Rzeszowa i Krosna.

 

Prezes Klubu Zbigniew Guzowski podczas spotkania zauważył między innymi:

- Dzisiejsze spotkanie krótkofalowców z udziałem zaproszonych gości poświęcone jest obchodom 90 rocznicy Polskiego Związku Krótkofalowców oraz 50 rocznicy działalności Międzyzakładowego Klubu PZK przy Burmistrzu Miasta Jarosławia i 35 rocznicy powstania w Jarosławiu Ogólnopolskiego Klubu Kobiet Krótkofalowców SP-YL-C.

Jarosław należy do tych środowisk, które wiernie pielęgnują tradycje krótkofalarskie. A tego rodzaju spotkania są zawsze znakomitą okazją do podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do właściwego rozwoju krótkofalarstwa w naszym klubie i mieście.

Uważamy bowiem, że jest czas na pracę, ale i powinien być czas na podziękowania, dlatego właśnie dziś najbardziej oddane osoby dla rozwoju krótkofalarstwa w naszym mieście otrzymają stosowne wyróżnienia.

W regionie podkarpackim klub nasz należy do jednego z bardziej aktywnych, powstał w 1970 roku i działał kolejno przy ówczesnym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, przy Naczelniku Miasta Jarosławia, a obecnie jako jedyny w Polsce przy Burmistrzu Miasta Jarosławia.

Zawsze znajdowaliśmy oparcie w tych organach władzy. Również obecnie władze samorządowe miasta darzą nas sympatią i wykazują bardzo duże zrozumienie dla naszych inicjatyw.

Członkowie naszego Klubu Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia otrzymują ważne i znaczące wsparcie dla naszych statutowych i społecznych działań.

Za to wsparcie i za aprobatę naszej działalności w imieniu zarządu klubu i własnym składam najserdeczniejsze podziękowania władzom miasta i powiatu jarosławskiego oraz naszym niezawodnym sponsorom.

Dzięki takim wsparciom w minionym 50-leciu członkowie klubu mogli dokonać wiele znaczących osiągnięć, do których należy zaliczyć przede wszystkim coroczne, trwające od 1981 roku, zawody krótkofalarskie o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia, organizowanie różnego rodzaju zawodów i maratonów krótkofalarskich mających na celu promocję naszego miasta i związanych z nim jubileuszy.

 

Środowisko jarosławskie zapisało w sposób trwały ogromną rolę krótkofalowców w sytuacjach klęsk żywiołowych, a także w kwestii integrowania mieszkańców. Klub SP 8 PEF ma wielu sympatyków także za granicą m. in. na Ukrainie.

Przy okazji spotkania przypomniano, że z inicjatywy jarosławskich kobiet krótkofalowców w 1985 roku zorganizowane zostało w Jarosławiu pierwsze „Ogólnopolskie Spotkanie Kobiet Krótkofalowców” z udziałem 58 na 76 wszystkich kobiet krótkofalowców z całej Polski. Przekształciło się ono w pierwszy Zjazd Założycielski Ogólnopolskiego Klubu Krótkofalowców PZK SP-YL-C, którego zarząd przez dwie pierwsze kadencje czyli przez 8 lat działał w Jarosławiu, a pierwszą prezes zarządu klubu była Zofia Guzowska SP 8 LNO.

Klub - wspólnie z władzami miasta - wydaje od 1985 roku dyplom „JAROSŁAW”. W ten między innymi sposób, jak podkreślił prezes Z. Guzowski, krótkofalowcy jarosławscy włączyli się w promowanie naszego uroczego Jarosławia na terenie kraju i poza jego granicami wydając dotychczas 532 takie dyplomy.

Podczas jubileuszowego spotkania najbardziej zasłużeni odebrali odznaczenia państwowe i branżowe oraz jubileuszowe medale. Srebrne Krzyże Zasługi Prezydent RP Andrzej Duda nadał Piotrowi Skrzypczakowi i Bartoszowi Kłodzie. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Mariusz Błądek. Aktu dekorowania dokonał Marcin Zaborniak.

Decyzją Zarządu Oddziału Terenowego PZK medale za szczególne zasługi na rzecz polskiego krótkofalarstwa oraz okolicznościowe grawertony otrzymali: Bogdan Buliński i Jan Pajda. Na wniosek Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Jarosławiu decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców Odznakę Honorową wręczono Andrzejowi Szumilasowi.

Wiele serdeczności i dowodów uznania otrzymał prezes jarosławskiego klubu Zbigniew Guzowski (SP8AUP). Były to m. in. grawertony, obrazy i listy gratulacyjne od burmistrza Waldemara Palucha i starosty Stanisława Kłopota. Pan Zbigniew otrzymał także wyróżnienia i pamiątki od przedstawicieli środowiska krótkofalarskiego.

Z okazji doniosłego jubileuszu Zarząd Międzyzakładowego Klubu PZK SP 8 PEF przy Burmistrzu Miasta Jarosławia przyznał medale „ZASŁUŻONY DLA ROZWOJU KRÓTKOFALARSTWA NA TERENIE MIASTA JAROSŁAWIA” Renacie Chlebowskiej, Teresie Lewko, Małgorzacie Młynarskiej, Marianowi Kogutowi i Tomaszowi Wywrotowi.

Podziękowaniem w formie grawertonu za wieloletnią działalność uhonorowano Zofię Guzowską, Benedykta Brodowicza, Adama Kalinowskiego, Tadeusza Lewkę, Jerzego Miśkiewicza, Zbigniewa Wendycza i Bogdana Wołoszyna.

Okolicznościowe grawertony przyznano także Anicie Banaś, Grzegorzowi Belykowi, Januszowi Peszce i Kazimierzowi Radzyniakowi.

Przyjaciołom i sympatykom jarosławskiego klubu prezes Zbigniew Guzowski wręczył medale będące pamiątką jubileuszowego spotkania.

 

Henryk Grymuza, www.pod24.info

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...