środa 21.10.2020

W Jarosławiu upamiętniono 40 rocznicę powstania „Solidarności”. 18 października br. na uroczystość do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej oo. franciszkanów-reformatów przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, działacze „Solidarności” oraz mieszkańcy.

Uroczystą Eucharystię sprawowali gwardian o. Florencjusz Szewc i proboszcz miejscowej kolegiaty, ks. Marian Bocho. W homilii o. Florencjusz podkreślił odwagę ludzi „Solidarności” w konfrontacji prawdy z reżimowym zakłamaniem i walce o prawa pracownicze.

- Gromadzimy się dzisiaj w naszej franciszkańskiej świątyni, by dziękować Bogu za czterdzieści lat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” (…) Przed Bogiem Ojcem składamy dzisiaj hołd i dziękczynienie za to, że w konfrontacji z komunistycznym systemem i marksistowską ideologią, ludzie „Solidarności” czterdzieści lat temu postanowili skruszyć kajdany – powiedział o. gwardian i zarazem proboszcz.

Dziękujemy za tych na Wybrzeżu, w kopalniach, hutach, zakładach pracy i wszędzie, za wszystkich współtwórców tego wielkiego dobra.

Po mszy świętej przybyły delegacje złożyły wieńce i kwiatu przed tablicą ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki umieszczoną na przykościelnym placu. Uroczystość była okazją do reminiscencji i wspomnień przed wystawą zorganizowaną na tym samym placu przez Muzeum-Kamienicę Orsettich we współpracy z Regionem „Ziemia Przemyska” NSZZ „Solidarność”. Jej kuratorem jest Zofia Kostka-Bieńkowska. Ekspozycja obejmuje fotografie i ilustracje pochodzące ze zbiorów jarosławskich działaczy „Solidarności”.

W obchodach rocznicowych wzięli udział m.in.  sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł Tadeusz Chrzan, burmistrz miasta Waldemar Paluch, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Zarządu Regionu „Ziemia Przemyska” NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko i pierwszy przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Związkowego NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu, Kazimierz Ziobro.

 

Henryk Grymuza

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...