Celem spotkania było rozpoczęcie prac nad kolejnym etapem ubiegania się przez miasto Jarosław o środki w ramach „Programu Rozwój Lokalny" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 - 2021. Spotkanie z Ekspertami Związku Miast Polskich dotyczyło oceny diagnozy sytuacji społeczno - gospodarczej miasta Jarosław w ramach projektu "JarosLove - z miłości do ludzi".

W spotkaniu brał udział burmistrz Waldemar Paluch, zespół roboczy, eksperci Związku Miast Polskich oraz gość Janusz Szewczuk - doradca strategiczny w programie. Janusz Szewczuk przedstawił swój punkt widzenia z perspektywy człowieka, który nigdy nie był w Jarosławiu. Przeanalizował sytuację miasto biorąc pod uwagę wiele czynników i danych dotąd nieznanych np. dane dotyczące z Urzędu Skarbowego dotyczące aktywności ekonomicznej mieszkańców i podatników, osób pracujących, z podziałem na grupy wiekowe. Zwrócił uwagę m. in. na wyniki badania ankietowanego przeprowadzonego w ramach prac nad projektem, wśród młodych ludzi. Zasugerował potrzebę spotkań z młodzieżą, aby ich zatrzymać w mieście po ukończeniu edukacji w Jarosławiu. Nowym elementem był pomysł utworzenia funduszu inwestycji obywatelskich oprócz budżetu obywatelskiego, prowadzenia wszelkich działań miastotwórczych, aby zwiększyć popyt na miasto Jarosław.

Conference call with Janusz Szewczuk, a strategic advisor in the program

The aim of the meeting was to start work on the next stage of Jarosław's application for funds under the “Local Development Program” financed by the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism 2014-2021. The meeting with experts of the Association of Polish Cities concerned the assessment of the diagnosis of the socio-economic situation in the City of Jarosław under the project "JarosLove - from love for people."

The meeting was attended by the Mayor Waldemar Paluch, working group, experts from the Association of Polish Cities and a guest, Janusz Szewczuk - strategic advisor in the program. Janusz Szewczuk presented his point of view from the perspective of a man who has never been to Jarosław. He analyzed the situation of the city taking into account many factors and data previously unknown, e.g. data from the Tax Office concerning the economic activity of residents, taxpayers and working people, broken down by age groups. He turned attention, among other things, on the results of a youth survey carried out under the project. He suggested the need for meetings with young people to keep them in the city after completing education in Jarosław. A new element was the idea of creating a Civic Investment Fund in addition to the participatory budget and idea of carrying out different kinds of urban activities to increase the demand for the city of Jarosław.