czwartek 29.04.2021

Rada Miasta Jarosławia, przychylając się do wniosku, złożonego w dniu 9 lutego 2021 r., na mocy uchwały nr 398/XXXII/2021 z dnia 26 kwietnia 2021 r., jednogłośnie przyznała pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Służebnicy Bożej Annie Jenke.

Wnioskodawcami przyznania odznaczenia dla harcerki, nauczycielki języka polskiego, działaczki społecznej, odznaczonej Złotym Krzyżem Zasługi jako wyraz najwyższego uznania oraz głębokiego szacunku za poświęcenie całego swojego życia w służbie dla społeczności Jarosławia byli: dyrektor Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu ks. Marek Pieńkowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke Rafał Solski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu s. mgr Jolanta Zakrzewska.

Anna Jenke zamieszkała w Jarosławiu wraz ze swoimi rodzicami w 1928 r. Miała wtedy 7 lat. Tu uczęszczała do Szkoły im. Bł. Kingi (1928-1932) do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Juliusza Słowackiego (1932-1933) oraz do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek (1933-1939). W Jarosławiu przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęła sakrament bierzmowania. Podczas II wojny światowej Anna Jenke przygotowywała wraz z harcerzami zapasy żywnościowe, kompletowała apteczki, podejmowała pracę w Pogotowiu Ratunkowym, organizowała pomoc dla "dzieci ulicy", niosła pomoc biednym, urządzała zbiórki dla powstańców Warszawy oraz nawiedzała chorych w szpitalu i w domach prywatnych. Od stycznia 1942 do lipca 1944r. Anna Jenke prowadziła tajne nauczanie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskaniu tytułu magistra z filologii polskiej pracowała w Jarosławiu jako polonistka i wychowawczyni w Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli (1950-1956), Kierownik w Bibliotece Miejskiej (1956-1957) oraz nauczyciel i dyrektor w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1956-1962). Przez ten czas dała się poznać jako wzór pedagoga rozmiłowanego w literaturze polskiej; nauczyciel prawdy, odwagi i miłości; przyjaciel i wychowawca młodzieży, promotor wartości chrześcijańskich i działacz społeczny. W dniu 6 października 1972 r. uchwałą Rady Państwa została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a 14 października 1972 r. na podstawie decyzji Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie otrzymała tytuł profesora szkoły średniej. Zmarła w Jarosławiu w dniu 15 lutego 1976 r. Pogrzeb Anny Jenke odbył się 18 lutego 1976 r. i był wielką manifestacją wiary. Jej ciało zostało początkowo złożone w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu, a następnie przeniesione do kościoła rektoralnego pw. Św. Mikołaja Biskupa i Stanisława Biskupa w Jarosławiu. 

W naszym mieście znajduje się wiele miejsc związanych z życiem Anny Jenke. W kamienicy przy ul. Kraszewskiego 37, w której mieszkała Służebnica Boża znajduje się obecnie muzeum poświęcone jej osobie i działalności. Przy placu ks. Piotra Skargi 2 mieści się świetlica dla młodzieży, której patronuje Służebnica Boża. W Jarosławiu funkcjonuje również Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke, które powstało w 1989 r.

Nadanie Służebnicy Bożej Annie Jenke tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia" to dla wszystkich mieszkańców forma oddania hołdu i czci tej niezwykłej nauczycielce, a także wymowny akt pamięci, szacunku i wielkiego uznania wobec jej osoby, życia i dokonań. 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...