niedziela 16.05.2021
Płyta poświęcona śp. Teresie Kraus
Płyta poświęcona śp. Teresie Kraus

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Teresie Kraus to kolejny dowód na to, że jarosławianie pamiętają o mieszkańcach, którzy pokazali swoim życiem, że warto się poświęcać dla innych.

16 maja w Jarosławskiej Kolegiacie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Mariana Bocho, w intencji śp. Teresy Kraus. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz wręczenie złotej odznaki „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia”. Odznaka została przyznana na wniosek fundatorów tablicy, umieszczonej na grobie Teresy Kraus, na cmentarzu przy ul. Krakowskiej. Fundatorzy to absolwenci Technikum Geodezyjnego w Jarosławiu, rocznik 1963. Na nagrobku umocowano również porcelanowy symbol „Zesłańcy Sybiru”. W nawiązaniu do sybirackiej przeszłości rodziny Kraus, współorganizator uroczystości Janusz Bochenek rozpoczął spotkanie od odtworzenia Hymnu Sybiraków.

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem, ponad dwieście lat!...

Tablicę odsłonili przewodniczący Rady Miasta Szczepan Łąka oraz zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Uroczystość uświetnił swoją obecnością syn śp. Teresy Kraus Bogusław, który nie kryjąc wzruszenia odebrał złotą odznakę z rąk wiceprzewodniczącej Rady Miasta, Bożeny Łanowy. W imieniu organizatorów – absolwentów T. G. rocznik 1963 i fundatorów pamiątkowej tablicy głos zabrał Tadeusz Szczepanik dziękując wszystkim, którzy aktywnie przyczynili się do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Skierował szczególne słowa uznania dla Przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia, radnych Rady Miasta Jarosławia oraz burmistrza za pośmiertne uhonorowanie Teresy Kraus, rodzinie za udostępnienie odpowiednich materiałów, właścicielowi zakładu kamieniarskiego Markowi Kwaśniakowi za bezinteresowną pomoc przy wykonaniu porcelanki ze zdjęciem oraz symbolem Sybiraków i wielu innym osobom za zaangażowanie i pomoc. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, delegacje złożyły kwiaty oraz wiązanki.

W uroczystości wzięli udział m.in.: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, przewodniczący Rady Miasta Szczepan Łąka, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu ks. Prałat Marian Bocho, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, dyrektor biura poselskiego Tadeusza Chrzana Monika Romaniec, delegacja Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu na czele z dyrektor Renatą Tomaka-Pasternak, delegacja Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia na czele z prezesem Tadeuszem Słowikiem, komendantka hufca ZHP w Jarosławiu Małgorzata Jaworowska z zastępcą Violettą Propola, właściciel zakładu kamieniarskiego Marek Kwaśniak, absolwenci Technikum Geodezyjnego rocznik 1963 z rodzinami, poczty sztandarowe ZHP w Jarosławiu oraz Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu.

Teresa Kraus urodziła się w 1930 roku w Jarosławiu. Wojna zastała jej rodzinę we Lwowie, gdzie przebywała wraz z matką, ojcem i młodszą siostrą do 28 czerwca 1940 roku. Wagonem towarowym zostali zesłani na Sybir. Tam zakatowany został ojciec. Matka z dziećmi, dzięki generałowi Andersowi, dostała się do Afryki, do obozu dla polskich dzieci. W obozie Teresa zdobywała pierwsze doświadczenia w harcerstwie. Po powrocie z Afryki aktywnie udzielała się w ZHP w Jarosławiu. Była drużynową i instruktorką harcerstwa. Pracowała w Międzyszkolnym Ośrodku Pracy Pozalekcyjnej, ognisku baletowym u Lidii Nartowskiej. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Tarnowie i WSP w Rzeszowie na Wydziale Humanistycznym. Pracowała w Technikum Geodezyjnym w Jarosławiu. Uczyła młodzież tańca klasycznego i ludowego. Od czasu powrotu do Jarosławiu była aktywną harcerką w ZHP była drużynową i instruktorką. W ostatnich latach swej harcerskiej działalności była komendantką Kręgu Seniora w Hufcu ZHP Jarosław. Działała też w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Zmarła w 2014 roku, została pochowana na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu, w mogile, w której spoczęła wcześniej jej matka.

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...