poniedziałek 31.05.2021
Uczestnicy uroczystości otwarcia stadionu im. M. Haspla
Uczestnicy uroczystości otwarcia stadionu im. M. Haspla

W piątek 28 maja Stadion Miejski został uroczyście otwarty. Było uroczyste przecięcie wstęgi, poświecenie obiektu, gratulacje i życzenia. Po uroczystym otwarciu odbył się pierwszy historyczny symboliczny bieg, w którym udział wzięli przybyli goście oraz młodzież z jarosławskich szkół. 

Zgromadzonych na uroczystości otwarcia gości przywitał gospodarz miasta Waldemar Paluch. W swoim wystąpieniu przypomniał historię obiektu oraz podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tej ważnej dla miasta inwestycji. Wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP Anna Schmidt oraz senator RP Mieczysław Golba, których wkład był największy, otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla jarosławskiego sportu”.

Podziękowania za pomoc w realizacji inwestycji otrzymali również: zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, dyrektor Wydziału Infrastruktury Technicznej Magdalena Zarębska-Lorenowicz, właściciel przedsiębiorstwa  PPHiU Budoimpex Sp. z o.o. Jakub Pasowicz, właściciel firmy FUH „Witek” w Szówsku – Agnieszka Pieniążek, inspektor nadzoru inwestorskiego Paweł Mielniczuk, firma Gardenia Sport Sp. z o.o., Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztof Kowal, prezes PGKiM Franciszek Gołąb, Prezes PWiK Andrzej Wysocki, trener i prezes San-Pajda Jarosław Piotr Pajda, pracownik Biura Strategii i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Jolanta Kużniar, Powiatowy Inspektorat Budowlany oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. W uroczystości wzięli udział również poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt, Wójt Gminy Chłopice Andrzej Choma, radni Rady Miasta Jarosławia z przewodniczącym Szczepanem Łąką na czele, przedstawiciele służb mundurowych, w imieniu rektora PWSTE w Jarosławiu Artur Świątek, wybitny sportowiec i trener Bogdan Zając, dyrektorzy podległych jednostek oraz przedstawiciele rodziny Mieczysława Haspla.

Burmistrz Waldemar Paluch zaznaczył, że stadion miejski to nie tylko budowa roku, ale budowa dekady, jedna z największych inwestycji, jaką w ostatnich latach przeprowadzono na terenie Jarosławia. Największa, jeśli chodzi o wartość – jej koszt to ok. 14 mln zł, najdłuższa, jeżeli chodzi o okres budowy, trwała prawie 2,5 roku.

Szanowni Państwo, legenda polskiego sportu, biegacz, złoty medalista olimpijski, mistrz Janusz Kusociński, po swoim występie na tym stadionie w latach 20-tych ubiegłego wieku, powiedział: „Gdybym planował pobicie rekordu, to ze względu na stan bieżni, estetykę urządzeń i atmosferę panującą na widowni wybrałbym Jarosław”. Jestem przekonany, że dziś Ewa Swoboda, Karol Zalewski czy Piotr Lisek, o jarosławskim obiekcie powiedzieliby to samo. Z dumą będziemy organizować tu wydarzenia sportowe, rekreacyjne, kulturalne, zapraszać gości, wybitnych sportowców, kibiców i widzów z Jarosławia i całej Polski.

Zmodernizowany stadion jest najnowocześniejszym obiektem sportowym w powiecie jarosławskim oraz bazą treningową zarówno dla uczniów, jak i profesjonalnych sportowców. Boisko posiada certyfikat FIFA - Fifa Quality Programme for football turf Fifa Qality - wystawiony przez prezydenta FIFA Gianni Infantino, natomiast bieżnia lekkoatletyczna wraz z urządzeniami posiada świadectwo PZLA zaliczające stadion do stadionów kategorii V A, wystawione przez prezesa PZLA Henryka Olszewskiego oraz Przewodniczącego Komisji Obiektów i Urządzeń PZLA Zbigniewa Polakowskiego. Na stadionie można korzystać następujących boisk i urządzeń sportowych: boisko do piłki nożnej oraz do mini piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki, bieżnia 4-torowa na 400 m, bieżna 6-torowa na 100m, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku o tyczce, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą. Oświetlono płytę boiska, przebudowano trybuny, parking oraz zagospodarowano zieleń.

W przecięciu wstęgi uczestniczyli burmistrz Waldemar Paluch, wiceminister Anna Schmidt, senator RP Mieczysław Golba, przewodniczący rady miasta Szczepan Łąka, archiprezbiter ks. prałat Andrzej Surowiec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu Jacek Stalski, Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia Bogdan Zając oraz przedstawiciele jarosławskiej młodzieży.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej wybitnemu jarosławskiego sportowcowi Mieczysławowi Hasplowi. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wacław Nowak. Dzięki jego staraniom Rada Miasta Jarosławia, podjęła stosowną uchwałę o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Mieczysława Haspla. Po odczytaniu uchwały Rady Miasta nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy. W odsłonięciu tablicy uczestniczyli również szczególni goście, córka i syn patrona stadionu Mieczysława Haspla: Jadwiga Miklasińska i Witold Haspel oraz Wacław Nowak. Archiprezbiter ks. prałat Andrzej Surowiec poświęcił pamiątkową tablicę oraz nowy obiekt. Po uroczystym otwarciu odbył się pierwszy historyczny symboliczny bieg, w którym udział wzięli przybyli goście oraz młodzież z jarosławskich szkół. Wydarzeniu towarzyszyły również dwie okolicznościowe wystawy, przegotowane przez Centrum Kultury i Promocji, „ W zdrowym ciele zdrowy duch – Stadion w Jarosławiu" oraz „Mieczysław Haspel – mistrz i rekordzista”. 

Po zakończeniu części oficjalnej burmistrz miasta Waldemar Paluch z zastępcami udali się na Stary Cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie Mieczysława Haspla.

Ze względu na niesprzyjającą pogodę nie odbyły się zaplanowane w programie otwarcia pokazy lekkoatletyczne w wykonaniu uczniów jarosławskich szkół. Kolejne dni były okazją dla mieszkańców miasta do odwiedzenia stadionu oraz udziału w zaplanowanych wydarzeniach turniejach, meczach, grach i zabawach dla całych rodzin.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z części oficjalnej oraz sportowej na profilu facebookowym Urzędu Miasta Jarosławia. 

Organizatorzy: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Partnerzy: Total Active, PSONI koło w Jarosławiu, Akademia Piłkarska JSRR Jarosław, Jarosławska Grupa Biegowa Sokół, Progres Jarosław.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...