czwartek 10.06.2021

W dniu 9 czerwca 2021 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki obchodzone były trzy jubileusze: 120-lecie otwarcia Gmachu „Sokoła”, 110-lecie Kinematografu „Sokoła” oraz 75-lecie Domu Kultury w Jarosławiu.

„Jubileuszowe Pulsowanie Kultury” – to hasło obchodów trzech okrągłych rocznic związanych z gmachem, w którym mieści się Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.  Podczas otwarcia uroczystości, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska dyrektor JOKiS powiedziała, że placówka jest spadkobiercą i kontynuatorem długoletniej tradycji pielęgnowania i rozwijania życia kulturalnego i artystycznego kolejnych pokoleń jarosławian. Ta bogata i chlubna historia, rozpoczęta jeszcze u schyłku XIX wieku razem z ideą budowy gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, mimo burz dziejowych, zmian, trudności, przetrwała i jest kontynuowana z wielkim powodzeniem. Dyrektor JOKiS przypomniała historię jarosławskiego Sokoła. Ośrodek, działający w kolejnych okresach pod różnymi, zmieniającymi się nazwami – jako Powiatowy Ośrodek Kultury, Jarosławski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, zawsze pełnił też funkcję integrującą miejskie środowisko związane ze sztuką - szkoły artystyczne, stowarzyszenia, ludzi kultury. Był i jest miejscem, gdzie niezmiennie bije puls twórczej aktywności.

Kontakt ze sztuką, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, literaturą, teatrem, poezją, to wartości uniwersalne i bezdyskusyjne, ale w różnych okresach naszych dziejów, nabierały znaczenia wyjątkowego – stanowiły ostoję polskości, wartości patriotycznych, podtrzymujących i rozwijających świadomość narodowej tożsamości. Sokół i jego gmach wraz z prowadzoną tam działalnością był takim miejscem do czasu uzyskania niepodległości w 1918 roku. To tu gościł Jan Kasprowicz, występowały Zapolska, Siemaszkowa, wystawiano sztuki polskiego repertuaru. Był też Sokół ośrodkiem przybliżającym jarosławianom światowe trendy, żeby wspomnieć choćby gościnne występy Zoule de Bończa - primabaleriny Opery Komicznej w Paryżu.

Spotkanie było również  okazją, aby szczególnie wyróżnić dwie osoby, wieloletnią dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu Teresę Piątek oraz obecną dyrektor JOKiS Elżbietę Śliwińską – Dąbrowską odznaczeniem „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia". 

Podczas uroczystości burmistrz Waldemar Paluch podziękował wszystkim osobom związanym z jarosławską kulturą, również w latach ubiegłych, za zaangażowanie i twórczą pracę. Okolicznościowe dyplomy z okazji obchodzonego 29 maja Dnia Działacza Kultury z rąk burmistrza oraz zastępcy Wiesława Pirożka otrzymali pracownicy Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Następnie licznie zgromadzeni goście mieli możliwość złożyć życzenia oraz gratulacje dyr. Elżbiecie Śliwińskiej - Dąbrowskiej. Ze sceny sali widowiskowej padło wiele ciepłych słów. Burmistrz Waldemar Paluch, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przedstawiciele biur poselskich i senatorskich, Teresa Krasnowska - prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia, Tomasz Wywrót dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, dyrektorzy instytucji kultury z Rzeszowa, Przemyśla i Lubaczowa dziękowali za dotychczasową współpracę oraz życzyli dalszej wytrwałej pracy na niwie krzewienia kultury.  

Po części oficjalnej uroczystości pracownicy, aktorzy JOKiS w spektaklu „ MAŁY SZKOPUŁ” zabrali uczestników uroczystości w podróż w czasie, ze współczesności do czasów odległych, do roku 1901, kiedy to dnia 8 stycznia zaplanowano uroczyste otwarcie gmachu Sokoła (reż. Paweł Sroka, muzyka Wiktor Marut).

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...