wtorek 17.08.2021
Przedstawiciele jednostek stacjonujących w Jarosławiu
Przedstawiciele jednostek stacjonujących w Jarosławiu

W polskim kalendarzu jest wiele dni, w których obchodzimy rocznice ważnych dla narodu wydarzeń historycznych. 15 sierpnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych.

Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą” to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, decydujące starcie w wojnie polsko-bolszewickiej przeprowadzone dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu. Podczas bitwy trwającej od 13 do 25 sierpnia 1920 r. rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą ku zachodowi. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczypospolita zachowała niepodległość i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę.

Jarosławskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, a zakończyły uroczystym apelem przed pomnikiem Pamięci Narodowej. Po odegraniu hymnu narodowego i podniesieniu flagi RP zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień. W imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha głos zabrał zastępca Dariusz Tracz. Powiedział m. in.: 

Święto Wojsko Polskiego jest symbolem chwały oręża polskiego oraz hołdem dla poległych w walkach o niepodległą Ojczyznę. To też dzień, kiedy tu, w naszym mieście, w szczególny sposób wyrażamy naszą wdzięczność, przywiązanie i szacunek do polskiego żołnierza stojącego dziś na straży naszej suwerenności i bezpieczeństwa.

Wojskowe tradycje Jarosławia są od lat bardzo silne. Wszyscy doceniamy niezwykle ważną dla nas obecność jednostek stacjonujących w Jarosławiu. Zarówno żołnierze 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza jak i 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. generała dywizji Józefa Zająca oraz 34 Batalionu Lekkiej Piechoty im. majora Władysława Koby pseudonim „Rak”, aktywnie uczestniczą w życiu miasta i są stale obecni zarówno na co dzień jak i w szczególnych dla Jarosławia chwilach.

W tym miejscu dziękuję za wierną służbę dla naszego kraju. Dziękuję też za budowanie pięknego wizerunku Polski i naszego miasta. Z okazji dzisiejszego Święta, w imieniu swoim i mieszkańców Jarosławia, składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności i sukcesów w pracy żołnierzom oraz wszystkim pracownikom cywilnym wojska i ich rodzinom. Życzę zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym i wiele satysfakcji z podejmowanych działań w trudnym żołnierskim rzemiośle i służbie „ku chwale Ojczyzny" - Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami uroczystości byli archiprezbiter jarosławski, ks. Andrzej Surowiec i Garnizon Jarosław.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...