wtorek 14.12.2021

Mszą świętą oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczczono w Jarosławiu ofiary, działaczy opozycji, którzy przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi.

Tytułu Zasłużony dla Regionu Ziemi Przemyskiej NSZZ „Solidarność" przyznano Barbarze Jurkiewicz i Jackowi Bojarskiemu, natomiast medalami okolicznościowymi wyróżniono 46 osób: działaczy oraz ludzi zasłużonych dla Związku.

Prelekcję poświęconą wydarzeniom związanym z wprowadzeniem stanu wojennego i jego przebiegiem na ziemi jarosławskiej wygłosił w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki Artur Brożyniak z rzeszowskiego oddziału IPN. Wspomnieniami podzielił się natomiast opozycjonista Kazimierz Ziobro, członek „Solidarności”, stojący w tamtym okresie na czele komitetu strajkowego w jarosławskiej hucie.

Odczytano także nazwiska działaczy „Solidarności” i środowisk opozycyjnych z terenów: jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i rolników, którzy zostali internowani w grudniu 1981 roku, aresztowani, skazani na więzienie lub grzywny.