piątek 21.01.2022

27 stycznia 1945 r. to dzień wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz - międzynarodowego symbolu II wojny światowej. W 2005 r. ONZ ustanowiła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Podkarpacie 14. raz włącza się w te obchody.

Nazistowskie Niemcy prowadziły kilkanaście obozów koncentracyjnych w Polsce. Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu kierują nasze myśli do Bełżca – gdzie w obozie śmierci naziści zamordowali 450 tys. ludności gł. pochodzenia żydowskiego, ale także Polaków, Czechów, Niemców i Austriaków. Wyzwolenie obozu w Auschwitz to data i miejsce symboliczne, wspominamy przecież w tym dniu miliony pomordowanych w swoich domach, na ulicach, w miejscach pracy. Pamiętamy także o osobach, które zginęły za udzielanie pomocy i schronienia ludności żydowskiej. W najbliższy czwartek o godz. 12.00 w Jarosławiu na terenie Ośrodka Formacji i Kultury Chrześcijańskiej przy ul. Benedyktyńskiej 5 pod ścianą śmierci oddamy hołd ofiarom Holocaustu. 
Ze względu na pandemię tegoroczne obchody mają okrojony charakter, wydarzenia towarzyszące organizowane będą on line przez muzea, instytucje kultury, szkoły itp.       

Polecamy śledzić:

jak uczyć o Holocauście

https://polin.pl/pl/27-stycznia

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu--wlacz-sie-w-obchody

http://lekcja.auschwitz.org/11_wyzwolenie/

 

Polecamy relację z obchodów 12. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...