piątek 18.02.2022
bł. Michał Czartoryski

Arystokrata a potem zakonnik, powstaniec warszawski i błogosławiony męczennik w jednym życiorysie – o. Michał Czartoryski. 19 lutego przypada 125. rocznica urodzin patrona naszego miasta.

Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia. Był szóstym z jedenaściorga dzieci Witolda i Jadwigi z domu Dzieduszyckiej. Mając dwadzieścia lat wstąpił do klasztoru oo. Dominikanów i przyjął zakonne imię Michał. W 1928 złożył śluby zakonne, a trzy lata później otrzymał święcenia kapłańskie. W kapłańskim stanie żył na zmianę w Krakowie i Warszawie. Spowiadał, głosił rekolekcje, wychowywał nowicjuszy — dzień po dniu, przez 13 lat. Jako architekt współdziałał w budowie klasztoru dominikańskiego w Warszawie na Służewie. Prowadził ożywioną działalność duszpasterską w kręgach polskiej inteligencji.

Wybuch Powstania Warszawskiego zastał o. Michała na Powiślu. Ze względu na niemożność powrotu do klasztoru, zgłosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania AK "Konrad" i został kapelanem powstańców. Większość czasu spędzał w szpitalu zorganizowanym w piwnicach jednego z budynków, opiekując się rannymi i niosąc posługę duszpasterską. 6 września 1944 r., po upadku Powstania na Powiślu , mimo propozycji opuszczenia szpitala w stroju cywila, zadecydował o pozostaniu z ciężko chorymi. Pół godziny po ewakuacji obsługi szpitala hitlerowcy zamordowali pozostałych tam rannych oraz O. Michała, a ciała ofiar spalili na pobliskiej barykadzie.

Ojciec Czartoryski został beatyfikowany w 1999 roku, w gronie 108 męczenników, przez papieża Jana Pawła II.

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 17 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Natomiast w 2018 roku odsłonięto mural upamiętniający sylwetkę duchownego.