czwartek 1.09.2022
Przemówienie burmistrza Waldemara Palucha

Pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego w Jarosławiu, odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. 1 września symbolicznie uczczono pamięć poległych Polaków, milionów ofiar - bohaterów, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

Uroczystości poprzedziło symboliczne zapalenie znicza tuż przed godz. 4.45, gdyż dokładnie o tej godzinie, 1 września 1939 r., nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie. Następnie o godzinie 12.00 nastąpiło podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu narodowego. Burmistrz Miasta Waldemar Paluch w swoim przemówieniu wspomniał, że należy pamiętać o przeszłości i wyciągać z niej naukę dla teraźniejszości, w której żyjemy. Przypomniał, że pokój wolność i demokracja nie zostały nam dane na zawsze.

„O te wartości musimy dbać każdego dnia, każdy z nas z osobna i wszyscy razem jako wspólnota. Nie wolno nam godzić się na przejawy ekstremizmu, nacjonalizmu i totalitaryzmu w żadnym zakątku świata. Bo wolność musi być zawsze lepsza od niewoli, demokracja od dyktatury szacunek jest lepszy od propagandy, zaufanie od nieufności a solidarność od egoizmu” - zaznaczył W. Paluch.

Następnie ppor. Maciej Kołodziej odczytał apel pamięci i oddano salwę honorową.

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Walk i Męczeństwa złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, władze wojewódzkie, parlamentarzyści, prezesi miejskich spółek, dyrektorzy szkół, instytucji i stowarzyszeń, duchowni, służby mundurowe, kombatanci. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych oraz młodzieży z jarosławskich szkół oraz harcerzy ZHP. Na zakończenie odegrano utwór „Śpij kolego”.

Organizatorem wydarzenia jest Burmistrz Miasta Jarosławia.

Patrycja Bartkiewicz