poniedziałek 5.09.2022
Wspólne zdjęcie- Narodowe Czytanie 2022

3 września br. już po raz jedenasty Jarosław dołączył do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania popularyzującej czytelnictwo, bogactwo rodzimej literatury oraz wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości. W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literatury. Znawcy tematu są zgodni, że „Ballady i romanse” są pierwszym poetyckim bestselerem, który osiągnął sukces międzynarodowy i zyskał uznanie w Niemczech, Rosji, Francji, a nawet  USA.

Muzykę do „Ballad i romansów” komponowali najwybitniejsi muzycy tacy jak: Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, czy Carl Lywe. To dowód na to, że muzyka i literatura tworzą wyjątkowe połączenie, a ballady doskonale nadają się zarówno do czytania jak i śpiewania. Udowodniła to Martyna Stec- wokalistka Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej - która rozwija talent wokalny pod okiem instruktorki JOKiS Justyny Woty. Utworem „W dziką jabłoń Cię zaklęłam” wprowadziła do wspólnego czytania. Wyboru tekstów do jarosławskiej edycji Narodowego Czytania dokonała polonistka Anna Pawela.

Tradycyjnie we wrześniu w Jarosławiu spotykają się wyjątkowi ludzie, którzy lubią czytać, kochają literaturę polską i chcą przyjemnie spędzić czas w miłym gronie i w wyjątkowym miejscu. Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podkreśliła, jak bardzo Narodowe Czytanie zyskało na popularności. Balladę pt. „Trzech Budrysów” Adam Mickiewicz stworzył w trakcie swojego zesłania w głąb Rosji. Mimo ujętej w humorystyczny sposób historii znajdziemy tu motyw patriotyczny. Z jej treścią zapoznał nas Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, radny Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz oraz dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbieta Śliwińska- Dąbrowska. Fragmenty ballady zatytułowanej „To lubię", odczytała dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu pani  Renata Chlebowska i  sekretarz misata Magdalena Kapusta. Na zakończenie wybrzmiała „Świtezianka”.

Organizatorem jarosławskiej akcji Narodowego Czytania jest Miejska Biblioteka Publiczna, wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha.

Patrycja Bartkiewicz