poniedziałek 3.10.2022
Rondo im. Michała Zielińskiego
Rondo im. Michała Zielińskiego

3 października 2022 r. radni podjęli uchwałę o nadaniu rondu u zbiegu ulic Kraszewskiego i Pełkińskiej im. Michała Zielińskiego. W miejscu tym mieścił się dawniej dom rodzinny żołnierza, muzyka i wychowawcy. Budowa ronda jest częścią zadania przebudowa ulicy Kraszewskiego w Jarosławiu.

3 października 2022 r. Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę o nadaniu rondu u zbiegu ulic Kraszewskiego i Pełkińskiej imienia Michała Zielińskiego. W miejscu tym, jak podaje Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”, mieścił się dom rodzinny żołnierza, muzyka i wychowawcy. Budowa ronda jest częścią zadania przebudowa ulicy Kraszewskiego w Jarosławiu. Zakończenie inwestycji planowane jest na 15 października.

Michał Zieliński znany jest przede wszystkim jako autor piosenki żołnierskiej pt. „Serce w plecaku”. Urodził się 15 września w 1905 r. w Jarosławiu, ukończył szkołę wydziałową przy ul. Spytka, w 1926 r. zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego, został skierowany do 3 Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu jako zawodowy orkiestrant. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie w walkach II Armii WP. Po II wojnie światowej wrócił do Jarosławia, pracował jako nauczyciel i wychowawca w jarosławskiej szkole muzycznej. Zmarł 14 października 1972 r. Historia przeboju „Serce w plecaku” wydaje się być bardzo banalna. Zieliński w 1933 r. wziął udział w  konkursie poetyckim ogłoszonym przez gazetę „Żołnierz Polski”, a następnie skomponował do swojego tekstu melodię. „Serce w plecaku” okazało się być żołnierskim szlagierem podczas II wojny światowej. Jarosław uhonorował jarosławianina kilkukrotnie: tablicę  upamiętniającą poetę, żołnierza i wychowawcę w 1983 r. umieszczono na budynku dawnego Klubu Garnizonowego przy ul. Grunwaldzkiej, natomiast w 2013 r. dołączony został do panteonu wybitnych osobowości Jarosławia w kamienicy Attavantich. W październiku mija 50. rocznica śmierci Michała Zielińskiego.

Z wnioskiem o nadanie rondu imienia Michała Zielińskiego miało Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”.

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...