piątek 24.02.2023

Niemal w rocznicę napaści zbrojnej na Ukrainę, w Jarosławiu zagościła wycieczka z Konotopa. Dzieci z rodzin wojskowych znalazły chwile wytchnienia od dramatu wojny.

Nasze miasto odwiedzili goście z ukraińskiego miasta Konotop w obwodzie sumskim, położonego w północno-wschodniej Ukrainie w odległości 250 km od Kijowa. Grupa trzydzieściorga dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat przebywa w Polsce na zaproszenie Rzeszowskiego Centrum Integracji. Przez tydzień Ukraińcy zwiedzali Kraków, Rzeszów i Jarosław. Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki zapewnił zajęcia teatralne, dzieci bawiły się też w Centrum Edukacji Kulturalnej, zwiedziły jarosławski ratusz, po którym oprowadzał je zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Uczestnicy wycieczki są bezpośrednio dotknięci dramatem wojny, wszyscy pochodzą z rodzin wojskowych, a niestety niektóre z nich straciły swoich ojców na wojnie.  Jak opowiadała Aliena Gawrylenko z urzędu w Konotopie, dla uczestników wycieczki pobyt w Polsce to okazja do odpoczynku i odstresowania trudnych przeżyć wojennych.

Przypominamy, iz dokładnie dzisiaj mija rok od napaści zbrojnej ze strony Rosji na Ukrinę.

Iwona Międlar Biuro Burmistrza Miasta