wtorek 21.11.2023

Od 18 listopada br. w poczet Panteonu Wybitnych Osobowości Jarosławia dołączył honorowy obywatel Miasta Mieczysław Święcicki.

Mieczysław Święcicki jest od 2016 r. honorowym obywatelem Jarosławia, uznany bard, współtwórca krakowskiej Piwnicy Pod Baranami związany był z naszym miastem, do czego często nawiązywał podczas koncertów w Jarosławiu i nie tylko. Z inicjatywy Rotary Club w Jarosławiu popiersie tego artysty jest ozdobą Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Popiersie barda wyszło spod ręki Dariusza Jasiewicza, uroczystego odsłonięcia z ramienia Miasta Jarosławia dokonał zastępca burmistrza Dariusz Tracz, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka. Rotary Club reprezentował Stanisław Misiag. Wydarzenie uświetnił recital w wykonaniu artystów muzyków Piwnicy Pod Baranami. 

Mieczysław Święcicki ur. 27 marca 1936 r. w Sokalu woj. lwowskie. W 1944 r. z całą rodziną został przesiedlony do Jarosławia, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, a następnie im. Piotra Skargi, następnie rozpoczął naukę w Technikum Budowalnym. Równocześnie z edukacją w technikum, rozpoczął naukę w szkole muzycznej stopnia podstawowego, a następnie średniego w klasie fortepianu, klarnetu, gitary. Jako uczeń szkoły muzycznej występował w orkiestrze dętej jarosławskiej szkoły budowlanej. W 1956 r. podjął pracę instruktora kulturalnego w jarosławskim Domu Kultury, jako instruktor taneczny w jednostce wojskowej 40 Pal oraz w jarosławskiej Fabryce Wstążek przy ul. Poniatowskiego. Nie każdy pamięta o tym, że był współtwórcą teatru lalek Kacperek w Domu Kultury w Jarosławiu. Mieczysław Święcicki angażował się w zespole tanecznym Lidii Nartowskiej, z którym utrzymywał kontakt również gdy wyjechał na studia do Krakowa, gdzie podjął studia muzyczne na wydziale wokalnym Wyższej Szkoły Muzycznej. W czasie studiów rozpoczął działalność artystyczną w Teatrze Rapsodycznym, występował także w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pod okiem Andrzeja Wajdy, Tadeusza Kantora, Józefa Szajny Jerzego Jareckiego oraz w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W 1956 r. z przyjaciółmi założył słynną Piwnicę pod Baranami. Nigdy nie zapomniał o Jarosławiu, gdzie pobierał pierwsze szlify teatralne i aktorskie, niejednokrotnie tutaj koncertował z zespołem Piwnicy pod Baranami, zawsze bardzo ciepło wspominając miejsca, w których spędził młode lata. Na mocy uchwały Rady Miasta Jarosławia z 2016 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia.  

Iwona Międlar Biuro Burmistrza Miasta

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...