wtorek 5.03.2024

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. n. med. Elżbiety Starosławskiej – wybitnego lekarza, specjalisty w zakresie onkologii, wieloletniej Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, od 2014 r. Honorowej Obywatel Miasta Jarosławia. Zmarła 4 marca br. w wieku 71 lat.

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska - wybitna postać polskiej medycyny, ceniona specjalistka w dziedzinie onkologii klinicznej, przez wiele lat związana z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, jarosławianka z pochodzenia, była absolwentką I LO im. Mikołaja Kopernika oraz Akademii Medycznej w Lublinie. W 2013 r. uzyskała tytuł profesora. W latach 2006-2016 i nieprzerwanie od 2019 r. pełniła funkcję dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Za swoją działalność, zasługi dla rozwoju szpitala i osiągnięcia naukowe, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł „Lublinianki 2007 Roku", medal Prezydenta Lublina. Od grudnia 2011 r. wchodziła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Wyjątkowym wyróżnieniem dla prof. Starosławskiej był przyznany przez papieża Benedykta XVI Order Rycerski Świętego Sylwestra. Członkostwo w Zakonie Rycerzy Św. Sylwestra łączy się z przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza.

W 2014 r. Rada Miasta Jarosławia nadała śp. Profesor tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, który odebrała 18 czerwca 2015 r. Podczas uroczystości mówiła:

- Jestem dumna, że urodziłam się i dorastałam w jednym z najurokliwszych miast Polski. Moi przyjaciele z którymi dzisiaj jestem w pełni podzielają to zdanie i podobnie jak ja twierdzą, że mieszkają tu wspaniali i dobrzy ludzie. Honorowe wyróżnienie otrzymała w uznaniu dla znaczących osiągnięć na polu nauki oraz za ofiarną, niezwykle życzliwą pomoc udzielaną pacjentom.