środa 15.12.2021
uczestnicy uroczystości podpisania umowy w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie

15 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podpisano umowę grantową dla Jarosławia na realizację projektu pod nazwą „JarosLove” – z miłości do ludzi”.

Miasto otrzymało na ten cel pieniądze z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Umowę podpisali Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Waldemar Paluch – burmistrz Jarosławia i Anna Gołąb – skarbnik miasta.

W wydarzeniu uczestniczyli także Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego oraz włodarze Jasła, Krosna i Niska - miast, które  podobnie jak  Jarosław znalazły się w gronie samorządów mogących realizować zadania na rzecz swoich mieszkańców z przyznanych funduszy.

- Realizacja projektu pozwoli nam przede wszystkim zadbać o sferę społeczną, o poprawę jakości powietrza, poprzez uruchomienie ekologicznego transportu publicznego, stworzenie ważnego Centrum Przesiadkowego przy Dworcu PKP, wdrożenie SMART CITY, czyli zinformatyzowanie wielu usług, tak, aby znacznie ułatwić życie ludziom i zachęcić ich do tego, aby związali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem - podkreśla Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia.

Nazwa projektu: „JarosLove - z miłości do ludzi”

Projekt będzie realizowany do 30.04.2024 roku

Dofinansowanie: 3 370 687,28 EUR - 15 325 503,86 PLN

Dofinansowanie jest w 85% współfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Zakres projektu:

1)Wymiar środowiskowy: JarosLove - z miłości do natury – Zdrowe, zielono-niebieskie miasto Jarosław.

Realizowane będą przedsięwzięcia prowadzące do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, zwiększenia powierzchni zielono-niebieskiej infrastruktury oraz adaptacji do zmian klimatu.

Rezultatem zakupu autobusu elektrycznego ma być wypromowanie ekologicznego transportu zbiorowego. Jarosławskie Wiszące Ogrody, czyli zielony dach nad Centrum Przesiadkowym ma zwiększyć ilość terenów zielonych i promować potrzebę nowych nasadzeń. Z kolei kampania edukacyjno-informacyjna ma popularyzować proekologiczne postawy wśród mieszkańców.

2) Wymiar społeczny: JarosLove - z miłości do ludzi – Miasto Jarosław jako dobre miejsce do życia.

Realizowane będą przedsięwzięcia prowadzące do poprawy jakości życia, zwiększenia liczby mieszkańców oraz wzrostu aktywności i zaangażowania społeczeństwa we współtworzenie miasta.

Najważniejsze działania w tym obszarze dotyczą rozwoju Human Smart City, którego technicznym zapleczem będzie Informatyczne Centrum Zarządzania Miastem, natomiast narzędziem Jarosławska Karta Miejska zawierająca wszystkie usługi miejskie. Pod względem przestrzennym miasto dostosowane zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budowa Centrum Przesiadkowego będzie działaniem służącym reorganizacji transportu miejskiego
w Jarosławiu.

3) Wymiar gospodarczy: JarosLove - z miłości do rozwoju – Jarosław zapewniający dostatnie życie mieszkańcom z rozwijającą się gospodarką lokalną.

Przedsięwzięcia realizowane w tym obszarze mają prowadzić do obniżenia poziomu bezrobocia, wzrostu gospodarczego oraz poprawy stanu finansów miasta. W tym celu powołany zostanie Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora z ofertą inwestycyjną miasta.