Celem projektu jest głęboka modernizacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu oraz podniesienie świadomości w zakresie efektywności energetycznej i zastosowania odnawialnych źródeł energii

Program: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

Obszar programowy: Energia
Maksymalny całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia: 9 364 793,79 zł
Maksymalne koszty kwalifikowane: 9 364 793,79 zł
Maksymalne dofinansowanie: 6 555 355,54 zł
Maksymalne dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021:  5 572 052,20 zł
Maksymalne dofinansowanie ze środków budżetu państwa:  983 303,34 zł
Wspófinansowanie Gminy Miejskiej Jarosław: 2 809 438,25 zł

Okres kwalifikowalności wydatków: 13.10.2021 – 30.04.2024 r.

ZAKRES PROJEKTU

Projekt polega na przeprowadzeniu głębokiej modernizacji energetycznej budynku Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu oraz realizacji działań edukacyjnych z zakresu efektywności energetycznej dla uczniów klas I-IV Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza, Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu. Dodatkowo w projekcie przewidziano działania informacyjne zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulacji w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2014-2021 „Wymogi dotyczące Informacji i Komunikacji” oraz zarządzanie projektem.

Inwestycja

Inwestycja realizowana w ramach projektu polegać będzie zarówno na zmniejszeniu zapotrzebowania na energię budynku, jak też poprawie sprawności systemu grzewczego, efektywności energetycznej oświetlenia wbudowanego oraz wprowadzeniu elementu OZE w postaci baterii ogniw fotowoltaicznych.

W związku z tym planuje się przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, polegającej na:

  • dociepleniu ścian zewnętrznych przy użyciu styropianu
  • dociepleniu stropodachów wentylowanych obiektu przy zastosowaniu granulatu ekofiber
  • wymianie stolarki okiennej aluminiowej na nową 
  • dociepleniu ścian przyziemia zagłębionego 
  • wymianie istniejącej technologii kotłowni na nowoczesną kotłownię kondensacyjną o mocy dopasowanej do potrzeb obiektu 
  • modernizacji systemu ciepłej wody użytkowej
  • montażu instalacji fotowoltaicznej 
  • wymianie oświetlenia na niskoenergochłonne. 

Inspektor nadzoru inwestorskiego

W celu zapewnienia prawidłowego nadzoru nad realizacją zadania, planuje się zatrudnienie Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Zajęcia edukacyjne:
W ramach zajęć edukacyjnych planuje się w roku szkolnym 2022/2023 realizację cotygodniowych zajęć dodatkowych, których celem jest podnoszenie świadomości w zakresie efektywności energetycznej i zastosowania OZE wśród najmłodszych uczniów. Celem jest kształtowanie właściwych postaw proekologicznych od początku edukacji szkolnej, poprzez odpowiednio dostosowane do możliwości odbiorcy treści i formy. Jest to szczególnie istotne w Jarosławiu, który znalazł się na liście WHO 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Edukacja globalna dla najmłodszych – program dla klas pierwszych: Uświadomienie małym odbiorcom i ich rodzicom, że życie w mieście może oferować funkcjonowanie w środowisku o wysokiej jakości.

Nie podgrzewaj atmosfery – program dla klas drugich: Zmiana postaw i nawyków na proekologiczne wśród dzieci i rodziców, Podnoszenie świadomości w zakresie efektywności energetycznej i zastosowania OZE.

Zielony Detektyw: program dla klas trzecich: Kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych, badawczych, a także włączanie ich do aktywnego działania na rzecz poznawania i ochrony środowiska naturalnego.

Ekologiczna energia w moim zdrowym domu – program dla klas czwartych: Podniesienie świadomości w zakresie efektywności ekologicznej i stosowania OZE.

Efekty projektu:

  • Ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 – 130,51 t/rok
  • Produkcja energii ze źródeł odnawialnych – 31,99 MWh/rok
  • Oszczędność energii pierwotnej – 577,71 MWh/rok
  • Dodatkowa zdolność wytwarzania energii z zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych – 0,032 MWe

 

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej termomodernizacjasp11.jaroslaw.pl

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...