piątek 5.08.2022

Zapraszamy 15 sierpnia o godz. 17 na Rynek na uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wydarzeniom w Jarosławiu w 1937 roku.

Około 40 tysięcy chłopów ze wsi powiatu jarosławskiego zebrało się w Jarosławiu, by zaprotestować przeciw biedzie i domagać się reformy rolnej. Wielki Strajk Chłopski został proklamowany na wiecu w Rynku w  Jarosławiu 15 sierpnia 1937 r. Ta polityczna manifestacja kierowana przez Stronnictwo Ludowe ogarnęła niemal cały kraj w dniach 16-25 sierpnia. Miała jednak tragiczny przebieg. Efektem były ofiary śmiertelne i aresztowania. Jak podają źródła historyczne, w strajku wzięło udział w sumie kilka milionów osób. Według oficjalnych danych zginęło 44 chłopów, w tym kilka osób w Muninie i kilkanaście w Majdanie Sieniawskim.

Odsłonięciu tablicy na płycie jarosławskiego Rynku ( od strony siedziby Straży Miejskiej) będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z 1937 roku z przebiegu tego wydarzenia w naszym mieście, przygotowana przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...