wtorek 20.09.2022
Przemówienie burmistrza Waldemara Palucha
Przemówienie burmistrza Waldemara Palucha

Co roku, 17 września, w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, uroczyście obchodzimy Dzień Sybiraka. Wspominamy losy naszych rodaków zesłanych na Syberię.

Uroczystości patriotyczno – religijne odbyły się w Jarosławiu 20 września. Rozpoczęły się w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu mszą świętą w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii, a także zmarłych w ojczyźnie  oraz żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Homilę wygłosił gospodarz świątyni ks. prałat Marian Bocho. Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli na Plac ks. Piotra Skargi przed kolegiatą, pod Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, pod którym odbyła się druga część uroczystości. Wciągnięto flagę na maszt, wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch:

- Pamięć o przeszłości jest wielką wartością i mądrością narodu, bo dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Od ponad dwustu lat słowo Syberia ma dla Polaków szczególny wydźwięk. Tragiczny los pokoleń Polaków ostatnich dwóch wieków spowodował, że Syberię nazwano Golgotą wschodu, krainą, gdzie nie ma nadziei. Są wśród nas dziś Ci, którzy doświadczyli okrucieństwa zsyłki. Dziękujemy za Waszą wierność i oddanie Polsce, pomimo cierpienia i upokorzenia na nieludzkiej ziemi. Dziękujemy za to wszystko, bo z tego zrodziła się wolna Polska, a wy jesteście nestorami tej wolności - podkreślał burmistrz Waldemar Paluch. 

Prezes Oddziału Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu Witold Garczyński podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Ppor. Maciej Kołodziej odczytał apel pamięci, następnie została oddana salwa honorowa. Burmistrz Waldemar Paluch oraz przybyłe delegacje złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej.

Na zakończenie odegrano „Hymn Sybiraków”, upamiętniający zarówno wywiezionych, jak i deportowanych z rozkazu władz radzieckich.

W uroczystości wzięli udział m. in. parlamentarysci i dyrektorzy biur parlamentarzystów, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, szkół i organizacji pozarządowych. Na Placu ks. P. Skargi nie zabrakło też kombatantów i rodzin Sybiraków. Uroczystość uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych, harcerzy oraz wojskowej asysty honorowej 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

Organizatorem był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

Patrycja Bartkiewicz

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...