czwartek 15.06.2023
Wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia

W dniu 13 czerwca podczas uroczystej sesji Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka wręczył akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia pani Marcie Zadorożnej.

Dzień Patrona Miasta 2023 splótł się z uroczystym wręczeniem aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia, na mocy Uchwały nr 871/LXIII/2023 Rady Miasta Jarosławia z dnia 29 maja 2023 r. pani Marcie Zadorożnej.

Marta Zadorożna znana jest kilku pokoleniom jarosławian jako pedagog, twórca wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych. Jednak największą popularność i uznanie społeczeństwa zdobyła, już przejściu na emeryturę, angażując się w budowanie przychylnego środowiska kobiet borykających się z chorobą nowotworową. W 2003 r. założyła i jest do dziś prezeską Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki" w Jarosławiu. Niestrudzenie szerzy wiedzę i wspiera kobiety po mastektomii, jest wiarygodnym świadkiem powrotu do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej, to prawdziwa ambasadorka w słusznej sprawie, od dwudziestu lat nieprzerwanie prowadzi spotkania Amazonek, tworząc grupę wsparcia, pomaga przejść przez trudny okres rekonwalescencji, angażuje się także w promocję profilaktyki raka piersi, prowadzi spotkania, prelekcje w środowisku szkół ponadpodstawowych na terenie miasta i powiatu. Jej doświadczenie choroby pomaga w wiarygodnym przekazie kierowanym podczas do młodych osób. Jest propagatorką badań mammograficznych i cytologicznych, swoją wiedzą i doświadczeniami dzieli się z innymi za pośrednictwem mediów, w prasie centralnej i lokalnej, promując przez to działania profilaktyczne. Czynnie uczestniczy w jarosławskim programie „Ulica zdrowia”, w ramach którego można skorzystać z bezpłatnych badań medycznych i profilaktycznych, czy porad fachowców. Pani Marta Zadorożna w 2008 r. otrzymała Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia JAROSŁAW w kategorii ochrona zdrowia, otrzymała także Honorowe Odznaczenie za Zasługi dla Oświaty Jarosławskiej. Jako społecznik od wielu lat angażuje się w działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu. Czynnie współpracowała przy organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej w Jarosławiu. Przez długie lata wspierała bardzo aktywnie działalność Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Iwona Międlar Biuro Burmistrza Miasta

• Pobierz Uchwała RM Jarosławia 871/LXIII/2023