poniedziałek 14.06.2021

W sobotnie popołudnie 12 czerwca w Bazylice Matki Bożej Bolesnej oo. Dominikanów świętowaliśmy po raz 16. Dzień Patrona Miasta Jarosławia - bł. o. Michała Czartoryskiego. To wyjątkowa postać dla jarosławskiej społeczności, którą podczas obchodów Dnia Patrona Miasta z dumą wspominamy. 

Msza św. w bazylice oo. Dominikanów, złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu oraz koncert zespołu GGDuo, znalazły się w programie tegorocznych uroczystości. Okolicznościową homilię wygłosił przeor klasztoru oo. Dominikanów o. Jacek Skupień. Powiedział m.in.: - Wspominamy dzisiaj tego, który zdał egzamin w swoim życiu na szóstkę. Zdał egzamin swojej wiary. Jest dla nas wzorem i przykładem do naśladowania. Oddał życie za drugiego człowieka, nie pozostawił innych samych w piwnicach. Trwał z nimi do końca. 

Muzycznym uzupełnieniem obchodów Dnia Patrona był koncert zespołu GGDuo. Duet GGDuo to małżeństwo: Gabriela Gąsior – wokalistka, autorka tekstów i muzyki oraz Wojciech Gąsior – multiinstrumentalista, aranżer. Podczas koncertu usłyszeliśmy największe przeboje zespołu. Muzycy przeniesli zgromadzonych w muzyczną opowieść o życiu, małżeństwie, rodzicielstwie, o radzeniu sobie z codziennością, czasem w humorystyczny sposób. Inspiracją do tworzenia dla muzyków jest wiara oraz doświadczenie życiowe. 

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości: władzom parlamentarnym, samorządowym, powiatowym, dyrektorom podległych jednostek, przedstawicielom służb mundurowych, pocztom sztandarowym, Scholi Dominikańskiej oraz wszystkim mieszkańcom obecnym w bazylice oraz oglądającym transmisję on-line.

Obchodom Dnia Patrona towarzyszy wystawa plenerowa „Michał Czartoryski. Błogosławiony Dominikanin" wg scenariusza o. Dariusza Kantypowicza, ze zbiorów Klasztoru OO. Dominikanów w Warszawie, dostępna w dniach 12-30 czerwca br. na terenie jarosławskiego klasztoru OO. Dominikanów.

 

***

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 16 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Tym samym otworzyła ona nowy etap w długiej historii Jarosławia. W uroczystej sesji uczestniczyła także Barbara Czartoryska, która wyrażając ogromną wdzięczność za inicjatywę ogłoszenia bł. o. Michała Patronem powiedziała: Dźwięk słowa Pełkinie i Jarosław budzi w sercach naszej rodziny nutę wzruszenia. Michał jest też dla nas wzorem, może być przykładem nie tylko wiernego kapłana, męczennika, ale też działacza społecznego. Ojciec Michał tak bardzo związany z tą ziemią, na pewno w szczególny sposób pochyla się nad mieszkańcami Jarosławia i wierzę, że opiekuje się Państwem.

W jarosławskim Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, zamontowana tuż po wyborze kaznodziei na Patrona. W 2014 r., ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej   www.czartoryski.dominikanie.pl

Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym honorowym obywatelom. Na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, odsłonięta 10 czerwca 2017 roku. Ten sam autor namalował również obraz z wizerunkiem bł. o. Michała, który na stałe znajduje się w bocznej nawie bazyliki oo. dominikanów. W 2018 r. podstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta, Marek Gliwa. Mural został odsłonięty 9 czerwca.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...